Krajský soud v Liberci se bude zabývat sporem týkajícím se žaloby na zakladatele facebookového profilu takzvané neoficiální městské policie Karla Šiktance, kterou na něj před dvěma lety podal skutečný strážník Jiří Pachovský.

K libereckému soudu se odvolal státní zástupce poté, co okresní soud v České Lípě včera zprostil obžalovaného viny. Šiktanc se podle soudu nedopustil přečinu pomluvy, když na facebook v dubnu 2013 napsal, že na něj strážník Jiří Pachovský pokřikoval a jeho manželka, která také pracuje u městské policie, ukazovala tzv. fakáče.

„To, co z té ruky bylo vidět, vypadá jako hanlivé gesto. V tu chvíli právě projížděl obžalovaný kolem a mohl se důvodně domnívat, že je gesto mířené na něj," připustila soudkyně Lucie Homolková po vynesení rozsudku. Zároveň ale zmínila, že videozáznam z kamer je natolik nekvalitní, že z něj například nelze vůbec určit, co Pachovský před budovou městské policie vlastně dělal.

Naopak podle Pachovského je ze záznamu zřetelně znát, že měl podle svých slov ruce v kapsách. „Pro mě je rozhodující, že jsem se ničeho nedopustil. To, že to není na odsouzení, je už věc druhá. Když už se to ale takhle rozjelo, byl bych rád, aby se moje jméno očistilo," komentoval verdikt soudu Pachovský.

Spokojený odcházel z jednací síně Šiktanc. „Myslím si, že soudkyně všechno viděla naprosto reálným způsobem. Přiznám se, že jsem byl výsledkem překvapený," řekl Deníku Šiktanc krátce po skončení líčení. I on by prý rád očistil své jméno. „Určitě, ale je to otázka budoucnosti, až to všechno skončí," doplnil Šiktanc.

Okresní soud v České Lípě spor Pachovského a Šiktance řeší už více jak půl druhého roku. Soudkyně Lucie Homolková už v listopadu 2013 odsoudila bez soudního jednání Šiktance k trestu odnětí svobody na dobu 6 měsíců s odkladem na 12 měsíců.

Šiktanc se proti verdiktu odvolal a začalo zdlouhavé dokazování. Několikrát jej pozdržely také technické problémy při přehrávání videozáznamů v jednací síni.

Státní zástupce při závěrečné řeči minulý týden navrhl Šiktance potrestat 10 měsíci podmíněně s roční zkušební dobou, navíc žádal omluvu v médiích.

Pachovský se minulého ani včerejšího líčení nezúčastnil. Zastoupila jej jeho zmocněnkyně. Ta navrhovala pro Šiktance pokutu ve výši 10 tisíc korun. Mělo jít o ušlé prémie v době, kdy se českolipská radnice zabývala Šiktancovou prvotní stížností.

Jak v této souvislosti podotkla soudkyně, Pachovský by se podle ní měl domáhat vrácení odměn u svého zaměstnavatele.

Psali jsme minulý týden: Kauza „prostředníček" opět u soudu