Množství 4200 tablet léku Cirrus zadrželi celníci v sobotu odpoledne na Liberecku. Řidič jim tvrdil, že nic k proclení neveze, na zadním sedadle ale ležela igelitka plná léku na výrobu pervitinu.

„K lékům se přihlásila osmnáctiletá spolujezdkyně z Českolipska, která si tablety koupila v lékárně v Bogatyni,“ řekl mluvčí liberecké Celní správy Jiří Nejedlý. Dívka tvrdila, že má tři stovky balení léku pro svou osobní spotřebu.

Osádce vozu za spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy hrozí až pět let vězení.
Čtyři gramy marihuany našli celníci u řidiče ze středních Čech na silnici II/270 na Liberecku. „Řidič nezapíral a hlídce tvrdil, že má marihuanu pro vlastní spotřebu,“ popsal Nejedlý.

Častý prohřešek: cigarety

Dvě stě litrů topných olejů si zase vezl domů řidič z Hořic. Měl je v osmi plastových barelech po 25 litrech. Olej podle vlastního vyjádření koupil kdesi v Německu. Pozapomněl jej ale proclít a celníci poté vyčíslili daňový únik na 2190 korun.

Velmi častým prohřeškem je převoz cigaret a tabáku. Koncem března hlídka celníků zastavila šestadvacetiletého muže z Rožan na Šluknovsku. V hnědé krabici vezl pět kilogramů tabáku. Tím ale pětinásobně překročil limit, který u tabáku je. Navíc neměl žádný doklad o jeho koupi. „Tabák tak byl zajištěn a uskladněn ve skladu celního úřadu,“ doplnil mluvčí celníků.

Chytili i Bulhary

A problém měla i trojice v autě s bulharskou poznávací značkou. Přiznali, že vezou cigarety, ale měli jich o dost víc, než povoluje zákon. „Přestože se cizinci snažili mezi sebou cigarety rozdělit, aby splnili požadované množstevní limity, stále jim 12 kartónů přebývalo,“ řekl Nejedlý.
Podle něj turisté stále zapomínají na množstevní limity. Někteří by také měli myslet na to, že léky s pseudoefedrinem jsou u nás zakázány a jejich převoz je trestný. Provinilcům hrozí několikaletý žalář.