Výslechem policejního vyšetřovatele pokračovalo v úterý u Okresního soudu v Liberci projednávání údajného pokusu o milionový úplatek za rychlé přidělení licence pro solární elektrárny v Českém Dubu a České Lípě. Trojici obžalovaných hrozí až šestileté vězení. Soud na žádost obhájců předvolal i další svědky, vynesení rozsudku se zatím neočekává. Jednání je nařízeno i na středu.

Obžalobě z korupce čelí tři pracovníci českobudějovické firmy Lumen Energetický Development. Muži jsou podezřelí z toho, že se pokusili uplatit pracovníka Energetického regulačního úřadu (ERÚ), aby elektrárnám zajistil licenci ještě pro rok 2010 a tím výhodnější garantovanou výkupní cenu elektřiny.

Ceny pro výkup elektřiny ze solárních elektráren se od roku 2011 výrazně snížily, firma se proto snažila uvést elektrárny do provozu ještě před koncem roku. Zástupce ERÚ ale našel nedostatky, což by ovšem znamenalo, že pro elektrárnu nedostanou potřebné povolení včas.

"Obviněným je kladeno za vinu, že poté, co inspektor ERÚ odmítnul s ohledem na stav obou elektráren vydat kladné stanovisko, nabídli mu úplatek za to, že své závěry změní," uvedl státní zástupce Petr Hořín.

Podle obžaloby Jaroslav Mačí, Lukáš Mašek a Tomáš Novák nabídli 30. prosince dvěma pracovníkům ERÚ úplatek. Peníze byly předány 27. ledna v Praze, tehdy už ale na případ dohlíželi detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jednoho z mužů tehdy zadrželi na místě, zbylé dva téhož dne večer na jihu Čech.

V podobných případech jde o velké peníze. Pokud by českobudějovická společnost, která elektrárnu stavěla pro jiného investora, získala licenci s platností ještě pro rok 2010, státem garantovaná výkupní cena za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny by činila 12.150 korun. Od ledna 2011 se snížila na 5500 korun.

Firma už loni obvinění odmítla. V prohlášení, které tehdy její mediální zástupce zaslal ČTK, uvedla, že se její pracovníci zřejmě stali oběťmi provokace připravené v zájmu jiného podnikatelského subjektu. Vinu nepřiznali ani u soudu.