Tento týden muže policisté obvinili z nedovoleného pěstování rostlin obsahující omamnou nebo psychotropní látku, za který jej soudce může poslat do vězení až na půl roku. Muž pěstoval na zahradě svého domu dvanáct rostlin konopí.

Policisté mu je zabavili a materiál zaslali na expertízu, která určila obsah THC. Právě to je jedním z rozhodujících důkazů pro nastávající soudní jednání. Rostliny obsahovaly 2,7 procenta THC.

O trestný čin by se nejednalo v případě, kdyby šlo o technické kopí, které obsahuje maximálně 0,3 THC. Navíc počet rostlin v případě novoborského pěstitele přesáhl zákonem stanovené „větší než malé množství“, což je více než pět kusů.

Nejpodstatnější chemickou složkou, která zajímá pěstitele marihuany jsou kanabinoidy. Konopí je produkuje jako jediná rostlina na světě. Množství a poměrné zastoupení kanabinoidů rozhoduje o tom, jaké bude mít marihuana vlastnosti z hlediska psychotropních účinků. THC je hlavní psychoaktivní látkou obsaženou v marihuaně. Marihuana připravená z velmi kvalitního konopí a pečlivě pěstovaná pod lampou hydroponicky, může mít kolem 12% THC v sušině.V konopné pryskyřici se vyskytují i jiné chemické látky. Bylo izolováno více než 30 éterických olejů a dva alkaloidy.

Zdroj: wikipedie