Ženu, která zakopala své novorozeně na dvorku rodinného domku v Jablonném v Podještědí, vyšetřovatel obvinil z vraždy. Hrozí jí výjimečný trest.
„Vrchní komisař služby kriminální policie a vyšetřování ve čtvrtek obvinil devětatřicetiletou ženu z trestného činu vraždy,“ potvrzuje Ivana Baláková, tisková mluvčí Policie ČR v České Lípě. „Zároveň vyšetřovatel podal podnět na vzetí obviněné do vazby,“ dodává mluvčí.

Rozhodnutí policejního komisaře znamená, že miminko bylo při narození živé. „Z pitevní zprávy vyplynulo, že zavražděné novorozeně bylo ženského pohlaví,“ sdělila pouze policejní mluvčí. Za hrůzný čin nyní matce dítěte hrozí trest odnětí svobody na dvanáct až patnáct let. „Hrozí jí i výjimečný trest,“ pokračuje Ivana Baláková. Jak dále vysvětluje, žena tak může strávit ve vězení patnáct až pětadvacet let či dokonce na doživotí.

Mrtvou holčičku našli ve středu policisté zakopanou na dvorku rodinného domku, kde žena bydlela se svým přítelem. Ten neměl o činu matky ani tušení.
Obviněná matka, bývalá učitelka, která má už dvě odrostlejší děti, své těhotenství skrývala. „Chodila v zimní bundě, těhotenství na ní nebylo vidět,“ řekl jeden z blízkých sousedů.

Jiné svědkyni obviněná matka tvrdila, že za její větší bříško může nádor. „Bříško měla vystouplé a schovávala ho pod zimní bundou. Řekla mi, že je nemocná, že má vodový nádor,“ upřesnila žena.

Svůj stav popírala dokonce i před svým přítelem a rovněž před manželem, od kterého kvůli údajným problémům s alkoholem odešla. S manželem ale byla stále v úzkém kontaktu, i přes to, že žila s někým jiným. „Oběma tvrdila, že je zavodněná,“ potvrdil muž z jablonské restaurace, který trojici velmi dobře znal. „Nikdo jsme jí nevěřili. Spekulovalo se, kdo je otcem,“ dodal.

Není to první podobný případ

Matka podle vzpomínek místních lidí porodila asi v minulém týdnu, kdy radikálně změnila styl oblékání. Začala nosit vypasované kalhoty a chlubila se, že za dva dny zhubla devět kilo. Hrůzný čin otřásl obyvateli Jablonného. „Byla to sympatická ženská. Nedokážu pochopit, jak to mohla udělat. Je to hrozná tragédie,“ řekl její známý.

Na Českolipsku se nejedná o první podobný případ. V červnu 2005 se našla těla dvou mrtvých novorozenců v igelitové tašce v septiku u ruiny bývalých sovětských kasáren v Ralsku. Matku dětí odhalil test DNA. Ženě hrozilo 12 až 15 let vězení, ale státní zástupkyně stíhání zastavila