Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milionové úplatky na Tlustci: těžař je u soudu

Česká Lípa - Kvůli opakovanému nabízení milionových úplatků začal v České Lípě soud s jednatelem těžařské firmy Jiřím Čechem a jeho známým Janem Legnerem.

24.11.2012
SDÍLEJ:

Dobývání čediče kopec Tlustec v minulosti poznamenalo. Zda se těžba obnoví, ukáže čas.Foto: Deník

K pijavici přirovnal jednatel těžařské firmy Jiří Čech, který usiluje o obnovení těžby čediče na Tlustci, svého známého Jana Legnera při hlavním líčení před Okresním soudem v České Lípě. Oba muže viní obžaloba z podplácení a spoluúčasti na podplácení.

Ekologům údajně nabízeli celkem 2,5 milionu korun, když přestanou protestovat proti těžbě čediče. Za to jim hrozí vězení až na šest let. Kvůli výslechu dalších svědků a nutnosti zpracování odborných posudků odročil soudce Milan Vencl líčení na únor.

Podle českolipské státní zástupkyně Evy Mesiarkinové kontaktoval Jan Legner pod smyšleným jménem loni v červnu představitele českolipského Hnutí Duha Miloslava Lomiče a Miroslava Šimonka ze Sdružení na záchranu kopce Tlustec.

V telefonických hovorech vystupoval jako zástupce německé firmy, která má zájem na spolupráci se současným majitelem lomu Tlustec, a tedy i na obnovení těžby. Poté, co jeho identita praskla, už jako zástupce Kamenolomu Brniště měl nabízet úplatky přímo. „Každému z hnutí nabídl až 1,3 milionu korun, pokud se zcela přestanou angažovat proti těžbě," uvedla Mesiarkinová.

Jan Legner před soudem tvrdil, že uplácet nechtěl. Prý chtěl „pouze" zdiskreditovat ekology, protože si myslel, že brání těžbě čediče kvůli svému prospěchu. „Kdyby se to povedlo, bylo by zábavné dočíst se v novinách, že ekologická sdružení takto fungují," uvedl Jan Legner.

To, že by se spolu s ním podílel na uplácení, ale těžař Jiří Čech odmítl. „Lidi, s nimiž se potkávám, dělím na normální a pijavice. Legnera řadím do té druhé skupiny. Nic mi nepřinesl, jen problémy," komentoval Jiří Čech.

Úplatek mu zakázal

Ten vypověděl, že mu Jan Legner loni na jaře nabídl, že mu pomůže s obnovením těžby na Tlustci. „Přišel s nápadem zdiskreditovat občanská sdružení tím, že jim jménem firmy nabídne úplatek. Nevadilo by mi, kdyby se zkompromitovala. Řekl jsem mu, že plán je naivní a nemůže za mě takhle mluvit. Striktně jsem mu to zakázal. Na dalších schůzkách jsme to už neřešili," řekl Jiří Čech.

Oba muže zadržela protikorupční policie, na níž se ekologové obrátili, loni v létě. Z vyšetřování vyplynulo, že pokud by ekologové ustoupili od protestů a usnadnili tak získání povolení k těžbě, mohli by díky tomu těžaři vydělat zhruba 180 milionů korun za dvacet let.

Čedič, který patří k nejkvalitnějším v zemi, se na Tlustci začal těžit v roce 1988. Od té doby proti sobě stojí těžařské firmy a ekologové spolu s místními obyvateli. Vadí jim hluk, prach a poničené nemovitosti v důsledku silných odstřelů v lomu. Podařilo se jim dosáhnout, aby v roce 1998 tehdejší vlastník lomu, firma Beron, těžbu zastavila.

Pět let poté ale čedič začala dobývat společnost Go Point. Ta po dvou prohraných soudních sporech s ekology opustila Tlustec v roce 2007. O rok později se současným majitelem lomu stala společnost Chlup. Od té doby usiluje o obnovení těžby.

Aktuálně ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí Libereckého kraje o výjimce z ochrany zvlášť chráněných druhů. Měl by proběhnout nový biologický průzkum, což může trvat zhruba rok. Obnovení těžby na Tlustci kromě sdružení jednoznačně odmítá město Jablonné v Podještědí. V samotném Brništi nejsou jednotní. Obavy panují hlavně z vysoké dopravní zátěže.

Radmila Pokorná, Marie Čcheidzeová

Autor: Redakce

24.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení