„Odsouzený je nebezpečný, proto zůstal i při jednání spoutaný, dodrželi jsme nejpřísnější bezpečnostní opatření,“ uvedl předseda senátu i předseda Okresního soudu v České Lípě Milan Vencl. Jednání bylo rychlé. Nikdo ze zúčastněných nepodal stížnost ani netrval na písemném odůvodnění. „Z původního rozsudku, trestu obecně prospěšných prací vykonal méně než polovinu,“ potvrdil Vencl.

Oněch 189 dní navíc se může v tomto případě zdát jako zanedbatelná formalita. Krok je ovšem nutný pro dodržení zákonných postupů. Justice má hned několik pojistek a cest, jak na jakýkoli nesplněný trest nezapomenout. „Po každém pravomocném odsouzení je nevykonaný trest signalizován například po linii státního zastupitelství, soudu, probační služby nebo vězeňské služby,“ vysvětlil Vencl.

Jak přiblížil, Havla soudil v listopadu 2016 za to, že u vstupu do suterénu hypermarketu Albert v České Lípě spolu s jiným kumpánem požadoval od bezdomovce Josefa koupit ještě další krabici vína. Ten jejich požadavek odmítl a chtěl odejít. Havel k němu přiběhl a kopl jej do pravé části těla takovým způsobem až upadl. 

Spolupachatel Lubomír mu následně z kapsy ukradl 500 korun a občanský průkaz, který pak roztrhal. Josef vyvázl se zlomeninou žebra a skončil v nemocnici. Za přečin výtržnictví byl Havel odsouzen k 300 hodinám obecně prospěšných prací.

Zda Havel už od začátku svého dlouhého trestu prochází nějakou terapií a převýchovou nebo zda může pracovat, se nám nepodařilo zjistit. „O odsouzených osobách lze sdělit pouze informace v obecné rovině. Odsouzený si může zvolit věznicí nabízené aktivity z programu zacházení, nemohu však sdělit, jaké konkrétně si zvolil tento odsouzený,“ uvedla mluvčí valdické věznice Eva Francová.

Přes svou nenápadnou postavu a mladický vzhled je František Havel nevyzpytatelný násilník. Veřejnost šokoval, když koncem roku 2017 v České Lípě bez důvodů úmyslně zmařil život dvou lidí. Nejprve zabil 39letou Soňu, které v noci probodl nožem srdce a plíce. „Seděl jsem ve stanu a poslouchal rádio. Ona přišla a vyhodila mě. Odešel jsem a pak se vrátil. Řekl jsem jí, ať vyleze, a když vylezla, bodl jsem ji do zad,“ vypovídal během procesu v Liberci.

Mrtvou ženu pak odtáhl do lesa, kde ji chtěl ukřižovat. Podruhé vraždil o dva týdny později u bývalého městského nádraží v Lípě, kam původně přišel za jiným mužem. Když ho nenašel, vybil si vztek na 52letém bezdomovci Karlovi, kterého třikrát udeřil cihlou do obličeje. Zavražděný, který se udusil krví, přitom patřil ve zdejší bezdomovecké komunitě k oblíbeným pro svou nekonfliktnost.

„Je mi líto, co jsem provedl, a chtěl bych se omluvit všem dotyčným,“ sdělil loni před krajským soudem v Liberci František Havel, který měl problémy s agresivitou už od dětských let. Byl dokonce hospitalizovaný na psychiatrii. Na ulici žil od svých patnácti let. „Brutalita, s níž byla vraždy vykonány, byla až dechberoucí,“ konstatovala dříve liberecká soudkyně Eva Drahotová s tím, že při zvažování trestu krajský soud vyslyšel názory znalců. Podle nich jde o člověka nebezpečného pro společnost.