Surovými útoky, jejichž oběťmi se ve čtvrtek časně ráno stali hned čtyři lidé v Novém Boru, si chtěl pětadvacetiletý místní muž pomoci k penězům. Vyplynulo to z jeho výpovědi. Vyšetřovatel jej již obvinil z loupeže a podal návrh na jeho vzetí do vazby. Jednou z obětí byla mimo jiné prodavačka v novinovém stánku, útočil ale i na hosty a obsluhu ve dvou zdejších barech. Muž byl zřejmě pod vlivem drog, k jejichž užívání se po svém zadržení přiznal.

„Vyšetřovatel na základě výpovědi svědků a pachatele kvalifikoval případ jako loupež. Zároveň podal návrh na vzetí do vazby. Útočník si usnesení o zahájení trestního stíhání již převzal,“ sdělila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Ve čtvrtek krátce před pátou hodinou ranní vešel útočník do baru Flip v novoborské ulici Generála Svobody a pod bundou měl schovanou čtyřkilogramovou dlažební kostku. Tou bez varování uhodil zezadu sedmačtyřiceti¬letého hosta do hlavy, následně do něj ještě prudce strčil, že muž spadl na zem. „Vzápětí ale udeřil zezadu do hlavy i třicetiletou servírku a silou útoku ji srazil k zemi. Poté se začal znovu rozpřahovat k další ráně, ale ženě se podařilo ubránit tím, že utekla do místnosti za barem, kam se útočník nedostal,“ popsala surový útok Baláková.

Ženin útěk ale násilníka zřejmě rozzuřil. Vrátil se totiž k muži, jenž stále ležel na zemi ochromený útokem, a začal ho opět tlouct dlažební kostkou do hlavy, břicha, rukou i nohou. „Z výpovědi pachatele vyplynulo, že do baru přišel s úmyslem loupit, i když čin nedokonal,“ řekla Ivana Baláková.

Protože si z herny Flip neodnesl ani korunu, zamířil do další provozovny v Tržní ulici. V ní barmana nejprve požádal o zapalovač. „Když se k němu otočil zády, útočník po něm hodil dlažební kostku. Muži se naštěstí podařilo útok instinktivně vykrýt rukama. Jen díky tomu utrpěl poranění na horních končetinách a povrchové poranění hlavy,“ doplnila Baláková.

Při útěku z baru tam násilník nechal dlažební kostku. Jenže tím jeho šílené útoky neskončily. Po cestě našel kus betonu a s ním zamířil do trafiky na hlavní novoborské ulici T. G. M u kruhového objezdu. Tady čtyřiapadesátiletou prodavačku opakovaně tloukl do hlavy betonem, kopal do celého těla a přitom na ní křičel, že chce peníze.

„Útok byl velmi brutální. Žena si zřejmě zachránila život, když mu dala tři tisíce,“ podotkla Baláková s tím, že napadenou ženu převezli záchranáři s řadou tržných ran a zhmožděnin do českolipské nemocnice.

Po surovém napadení odešel muž s penězi v kapse do dalšího místní herny. V ní ho krátce před šestou hodinou ranní zadrželi policisté, když za uloupené peníze hrál automaty.

Čerstvý útok připomněl událost z letošního srpna, kdy skupina Romů brutálně napadla mačetami a obušky hosty jedné z místních heren. Důvodem bylo, že servírka požadovala občanský průkaz po dvou mladících, kteří chtěli hrát automaty. V reakci na brutální srpnové napadení se v Novém Boru uskutečnila tichá demonstrace a skupina místních žen a matek pod názvem Bezpečí domova iniciovala petici za větší bezpečnost ve městě. Podle zjištění Deníku nebyl pachatel čtvrtečních útoků příslušníkem romské minority.