Podle obžaloby a svědků syn svou matku týral tím, že ji opakovaně velmi sprostě nadával, osočoval ji, že mu zkazila život, vyhrožoval jí s nůžkami, nožem nebo slovně zabitím. Stresoval ji také tím, že sám spáchá sebevraždu nebo že zabije kočky, které má ráda. Víckrát ji udeřil, dlaní, pěstí, hlavou. Měla obavy, že násilné výhrůžky vyplní. Jedním z bodů byl i útok na dědu, kterého škrtil proto, že chtěl vrátit dva tisíce, jež mu vnuk vzal.

„Dlouhodobě psychicky týral své nejbližší i za použití násilí a agresivních výlevů, jak potvrzovaly výpovědi svědků. Do jeho bydliště byla opakovaně přivolávána policejní hlídka. Třeba rozsekat v bytě postel sekerou je neskutečný, nepochopitelný a vysoce agresivní čin, který nelze vysvětlit ani obhajovat,“ prohlásil státní zástupce Libor Šuráň s tím, že obžalovanému nepolehčuje žádná okolnost. „Není sám schopen zajistit si existenci. Od dětství měl potíže, ale ne takového rázu, aby nebyl schopen rozhodnout a vědět, co dělá,“ uvedl mimo jiné žalobce. Jak zmínil, agresivitu jako následek užívání návykové látky potvrdili členové domácnosti. „Kvůli tomu má posunuté hranice ve vnímání, co je dovoleno,“ podotkl.

Přestože matka obžalovaného mladíka celý život pracuje, tak vlastní bydlení finančně neutáhne a po ztrátě bytu musela se synem využít přístřeší u svých rodičů. Teď se před soudem rozhodla vypovídat, i když šlo o jejího syna, tedy osobu blízkou. Fakta a svoji výpověď z přípravného řízení potvrdila a doplnila.

Odsouzený Lukáš Horák z Mimoně u Okresního soud v České Lípě.
VIDEO: Agresivního muže ničí alkohol. Za útok na náhodné chodce jde do vězení

„Moc je mi líto, že mě viní. Vězení by ho ale určitě nenapravilo, potřeboval by léčbu,“ řekla jeho matka. „Nedokáže žít, já už s ním nedokážu komunikovat. Čím je dospělejší, tím je to horší,“ poznamenala u soudu. Potvrdila i to, že ji syn bil, aby s ním mluvila. Už také prý nespočítá kolik peněz jí sebral nebo kolik zničil mobilů. „Myslela jsem spíš na něj než na sebe. Neví, na koho má mít vztek, sebral ho i rozchod s přítelkyní, nechtěl žít a přešel k drogám. Práci bezdůvodně vzdal po pár dnech. Neuvědomuje si ani, že jsme se kvůli jeho odpornému chování museli vystěhovat z bytu,“ mínila žena.

Děda obžalovaného uvedl, že vnuk mu stále vyhrožoval, ponižoval ho a projevoval se velkými výkyvy nálad: „Matce furt vyhrožuje zabitím, jednou úplně rozštípal válendu, co na ní spal, rozsekal i dřevěné zábradlí. Našli jsme mu práci, ale šel do ní dvakrát. Mně řekl: starej dědku, kriple, stejně vás zabiju,“ sdělil senior. „Přitom vypadá jako hodný a normální kluk,“ dodal.

Obžalovaný tvrdil, že se matky, která ho prý dostává na dno, nikdy nedotkl. „Některé věci se staly, ale nikoho jsem netýral ani mu neublížil, nestalo se to tak. Je to nesmyslně napsané, aby mi to jen uškodilo, nic víc,“ odmítl mladík znění a fakta z obžaloby.

Podle obžaloby dva stíhaní mladí muži z České Lípy přepadli a obrali 15. března o úspory 69letého muže na invalidním vozíku. Vinu na sebe bral starší z obžalovaných Bohumil H. (23). Mladší David P. (21) byl propuštěn z vazby a dál je stíhán na svobodě.
Napadli a okradli invalidního muže na vozíku. Dvojice stanula před soudem v Lípě

„Byl jsem dvakrát vykázán z bytu. Na obvodním oddělení policie mě chtějí zničit, nepotřebovali jsme pomoc. Jsou to maličkosti, které mě dostanou do takového stavu, že ubližuji sobě i ostatním,“ uváděl postupně Štěpán. V posledním slově vyjádřil lítost: „Chtěl bych napravit ty věci. Sám jsem to nezvládal. Nechci dopadnout špatně, vím, že jsem dobrej a nikomu bych neublížil. Nechci dopadnout jako všichni feťáci,“ tvrdil se slzami v očích mladík před vynesením rozsudku.

Ten nakonec zněl: 18 měsíců nepodmíněně. „Máte jedinou obhajobu, a to, že vy za nic nemůžete, za všechno mohou všichni ostatní a ještě policie. Byl jste už trestán podmíněným trestem, ale nenechal jste si vysvětlit, že takové jednání, zejména dlouhodobého charakteru, nelze potrestat jiným než nepodmíněným trestem odnětí svobody,“ reagoval soudce Pavel Kříž, který obžalovaného musel v jednu chvíli vykázat z jednací síně.

Odsouzený mladík se na místě odvolal, rozsudek je tedy prozatím nepravomocný.