Muž, který loni před Vánoci v Novém Boru málem zabil bezdomovce, stráví 16 let ve vězení se zvýšenou ostrahou. Rozhodl tak v úterý pravomocně liberecký krajský soud. Obžalovaný i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. Obžalovaný navíc musí zaplatit zdravotní pojišťovně náklady na léčení, přesáhly milion korun. Za pokus o vraždu hrozilo muži až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Incident se stal loni 19. prosince odpoledne nedaleko vlakového nádraží. Devětadvacetiletý Jakub Berko z Teplic tam bezdůvodně napadl dvaačtyřicetiletého bezdomovce. Jako motiv tehdy policii uvedl, že se chce dostat do vězení.

Podle státního zástupce Radima Kadlčka útokem řešil svou frustraci. „Měl komplikovaný a rozporuplný vztah k matce a nebyl opětován jeho cit a snaha o navázání vztahu s jiným mužem. Chtěl přitáhnout jejich pozornost a ukázat jim, že je schopen něčeho velkého," uvedl státní zástupce.

Bezprostředně po útoku muž zavolal na linku 158 z telefonní budky na nádraží. K činu se okamžitě doznal a vyčkal na místě do příjezdu policistů.

Výši trestu ovlivnilo, že obžalovaný jednal s rozmyslem a zvlášť surovým způsobem. Jeho brutální útok směřoval zejména na hlavu jeho oběti, dupal po ní vší silou. Bezdomovce v ohrožení života převezli záchranáři do liberecké nemocnice. „Jeho léčení trvalo asi tři měsíce. Poškozený uvedl, že první dva měsíce hospitalizace o sobě moc nevěděl," dodal státní zástupce.