Jaroslav R. má podle soudu v evidenci rejstříku trestů 13 záznamů a už dříve byl za nebezpečné pronásledování odsouzený podmíněně. Po řadu měsíců Michaelu vytrvale atakoval svými telefonáty, textovými zprávami, maily, ale i třeba čekáním u jejího bydliště. Až do letošního ledna, kdy skončil ve vazební věznici v Liberci. Nyní mu hrozí další roční vězení. Zároveň se poškozená žena připojila s nárokem na přiznání nemajetkové újmy ve výši půl milionu korun.

„Zprávy přicházely ve dne i v noci, byly často nesmyslné. Dlouhodobě vyhledával její blízkost, omezoval ji v životě, vyvolal v ní i obavy o život, zdraví. Bála se chodit po městě sama nebo zůstávat sama v bytě, musela vyhledat odbornou pomoc a měnit své běžné životní návyky,“ konstatovala v obžalobě státní zástupkyně Štěpánka Milerová.

Archivní foto z 13. 5. 2015.
Za ničivý požár trest nepadl. Konkrétní viník není znám

Vyšetřovatelům se podařilo zadokumentovat 1225 případů telefonátů, SMS zpráv a mailů. K těmto svým pokusům o komunikaci se obžalovaný soudu při výslechu formou videokonference doznal. A během líčení se za to několikrát omluvil. „Nepronásledoval jsem ji, ale chtěl bych se jí moc omluvit za ty SMS. I když třeba vypadaly výhružně, tak jsem to tak nemyslel,“ prohlásil Jaroslav R. Své cesty k domu bývalé přítelkyně příliš obhájit nedokázal.

Soudní znalec ve svém posudku obžalovaného mimo jiné popsal jako nestálého a s egocentrickými postoji a konstatoval, že netrpí žádnou poruchou a mohl rozpoznat své jednání.

Ve své výpovědi poškozená Michaela uvedla, že vztah se stal neúnosný v září 2018. Přestože se poté muž odstěhoval, začal telefonovat, zanechával hlasové zprávy a vytrvale psal. „Skoro každý den mi od něj něco přišlo, ve dne, v noci. Změnila jsem si kvůli tomu i telefonní číslo a přestala využívat sociální sítě,“ popsala žena, která nikam nechodí, nejezdí, špatně spí a bojí se o svou dceru. Obžalovaný se také před domem popral se současným partnerem poškozené.

Úřad práce Jablonec. Ilustrační snímek.
Nezaměstnanost? To nejhorší teprve přijde shodují se odborníci

„Obtěžoval celou rodinu. Psal nebo přicházel nečekaně. Vyvolával ve mně velký strach. Nevěděla jsem, co se mu v hlavě urodí,“ vypověděla Michaela.

Advokát obžalovaného Milan Čmelík se ženy dotázal zda odmítla peníze, které jí měl jeho klient nabídnout po prodeji bytu svých rodičů. „Ano, ale kdybych si je vzala, tak se ho už nezbavím. Peníze chci oficiální cestou, ne pokoutně, aby mě pak více pronásledoval,“ prohlásila.

Českolipský soud na závěr jednání zhodnotil i žádost obžalovaného o propuštění z vazby. I přes fakt, že obžalovaný uhradil na pokutách desítky tisíc korun, má zaměstnání, přítelkyni i záruku důvěryhodné osoby a nabídl neobvykle vysokou kauci ve výši 500 tisíc korun, soud rozhodl, že Jaroslav R. ve vazbě nadále setrvá. Pokračování líčení je kvůli výslechu dalších svědků odročeno na červen.