Jinak si nelze totiž vysvětlit fakt, že jen v únoru odhalili liberečtí celníci při silničních kontrolách už tři motoristy, kteří převáželi celkem 1 690 litrů minerálních olejů, čili motorové nafty. Poslední případ se stal před několika dny.

Nedaleko bývalého hraničního celního přechodu na Liberecku vezl jednapadesátiletý řidič ve Škodě Octavia s poznávací značkou Libereckého kraje 18 plastových barelů, naplněných kapalinou specifického zápachu motorové nafty o celkovém obsahu 450 litrů. „Řidič ke zboží nepředložil žádné doklady, a tak celníci kapalinu v hodnotě asi 15 tisíc korun přemístili do skladu celního úřadu,“ upřesnil tiskový mluvčí ústeckého celního ředitelství Jiří Nejedlý.

Jak doplnil mluvčí, v případě, že se přistiženým osobám nepodaří prokázat řádné zdanění, hrozí jim sankce propadnutí zboží ve prospěch státu a budou vyzvány k podání daňového přiznání a zaplacení daně.

Mezi zeměmi Evropské unie mohou lidé pro svou osobní spotřebu převážet zboží bez jakéhokoli poplatku jen do určitého limitu. Minerální oleje lze převážet z jedné země do druhé, aniž by motoristé museli zaplatit dovozní clo, DPH a spotřební daň, do 20 litrů, dále například konzumní líh a lihoviny do 10 litrů, pivo do 101 litrů, víno do 90 litrů, cigarety do 800 kusů a tabák ke kouření do jednoho kilogramu.

Podrobný přehled najdou lidé na www.celnisprava.cz.