Podle státní zástupkyně Petry Pazderkové byla vina obžalovaného prokázána, poukázala také na měnící se výpovědi muže, které měl přizpůsobovat důkazům. Ve své závěrečné řeči proto žádala pro obžalovaného výjimečný trest. „Pro mě je tento trestný čin hodně neobvyklý, doposud jsem se s takovým trestným činem nesetkala co do spáchání i samotného postoje pachatele,“ svěřila se Pazderková.

Soud během středečního líčení vyhlásil rozsudek a shledal obžalovaného vinným. Podle jeho závěru si celý čin naplánoval. Fingoval nehodu, manželku nejdříve ochromil paralyzérem a umístil ji na sedadlo řidiče, následně nechal sjet auto do lesní porostu, kde narazilo do stromu. Poté ho na několika místech uvnitř i zvenku předem připraveným benzínem polil a zapálil.

„Oběť byla schopna vnímat dění kolem sebe, ale nemohla se vlastními silami vyprostit. Byla si vědoma nevyhnutelnosti smrti, a tím se obžalovaný dopustil vraždy zvlášť trýznivým způsobem,“ sdělila předsedkyně senátu Markéta Navrátilová.

Liberecký soud tak vyhověl státní zástupkyni a odsoudil pachatele k 27 letům ve věznici se zvýšenou ostrahou. Zároveň musí poškozeným uhradit nemajetkovou újmu ve výši téměř 4,5 milionu korun. Trest je souhrnný, jelikož se muž dopustil i maření úředního rozhodnutí, když řídil vozidlo v době zákazu řízení.

Obžalovaný u soudu v Liberci. Archivní foto.
Vraždu manželky muž podle obžaloby kryl nehodou. Hrozí mu výjimečný trest

Sazba samotného výjimečného trestu se pohybuje od 20 do 30 let nebo doživotí a soud přihlížel k přitěžujícím okolnostem. Pavel N., který byl už v minulosti odsouzen, se k trestné činnosti nedoznal a neprojevil lítost vůči poškozeným. Přitížil mu i fakt, že se měl násilí dopustit na jedné ze svých nejbližších osob, tedy manželce, která mu vytvořila rodinné zázemí a dala mu možnost nového života, jelikož sám pocházel z neutěšených rodinných poměrů.

Zabil matku vlastního dítěte

Podle soudkyně se obžalovaný po smrti manželky choval racionálně, nebylo u něj přítomno žádné truchlení. „Obžalovaný předem vraždu manželky naplánoval a poněkud amatérsky se domníval, že požár zakryje všechny stopy,“ osvětlila důvody rozhodnutí Navrátilová s tím, že senát dospěl k jednomyslnému závěru a považuje trest za přiměřený. „Zabil matku vlastního dítěte a nepomyslel na to, jak jeho jedenáctiletý syn bude smrt své matky nést. Zvlášť když tento čin spáchal jeho otec takovým způsobem,“ zdůraznila.

U soudu v minulosti zazněly i posudky znalců, které označily emoční projevy obžalovaného jako nekonzistentní a neautentické. „Nespatřuji žádnou polehčující okolnost, ba právě naopak. Po celou dobu trestního řízení lituje pouze sám sebe, neprojevil žádný pocit viny či truchlení. Manželku dehonestuje a dělá z ní nevěrnou, promiskuitní ženu, která měla iniciovat sex ve třech a mít v minulosti milenku,“ podotkla Pazderková s tím, že přenášel vinu na oběť.

Obžalovaný u soudu v Liberci. Archivní foto.
Žena zaživa uhořela v autě. Obžalovanému hrozí 15 až 20 let nebo výjimečný trest

Právě v dehonestování manželky, která se nemůže bránit, spatřoval senát další přitěžující okolnost. „Soud má za to, že to byly jeho sexuální fantazie, které vznikly častým sledováním pornofilmů,“ řekla soudkyně.

Pavel N. se k rozsudku nevyjádřil a hned na místě se odvolal. Trvá na své nevině a tvrdí, že manželku zavraždil někdo jiný. Sám přitom několikrát pozměnil své výpovědi. „Obžalovaný je přesvědčen, že policie a státní zastupitelství ho odsoudily předem,“ dodal jeho obhájce Marek Sovička.