Peněženky, kabelky i batohy Českolipanů jsou v ohrožení. Kapsáři před Vánocemi útočí. Podle policie v posledních dnech razantně přibývá na Českolipsku takzvaných řečeno policejním žargonem krádeží na osobách. Speciálně na Českolipsku proto policisté upozorňují obyvatele, aby byli opatrní. Policie chystá také preventivně bezpečnostní akce do velkých nákupních center.

Jak moc dokážou být kapsáři na Českolipsku nepříjemní, poznala na začátku tohoto týdne sedmašedesátiletá žena z Prahy. V České Lípě se zastavila v pondělí ráno na nákup v prodejně Enapo v ulici Čsl. armády a během pár minut přišla o peněženku, vyšší hotovost, platební karty, občanský průkaz i průkazku na dopravu v Praze.

„Stačila chvilková nepozornost, během které si žena položila peněženku na regál a nevěnovala jí pozornost. Neznámý zloděj ji pak stačil během chvilky vzít," popsala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Podobných případů podle ní v poslední době přibývá. „Velmi těžko se objasňují a pokud se podaří pachatele dopadnout, většinou už ukradené věci nebo hotovost u sebe nemá, protože je stačil využít," upozorňuje mluvčí.

Ohrožené podle ní nejsou jen kabelky u žen, ale třeba také peněženky v zadních kapsách kalhot, kam si je ukládají především muži.

„Velmi těžko se objasňují a pokud se podaří pachatele dopadnout, většinou už ukradené věci nebo hotovost u sebe nemá, protože je stačil využít," upozorňuje policejní mluvčí.

Ohrožené podle ní nejsou jen kabelky u žen, ale třeba také peněženky v zadních kapsách kalhot, kam si je ukládají především muži. „Ve frontách, v tlačenicích není pro kapsáře nic těžkého peněženku ze zadní kapsy vytáhnout. Speciálně upozorňujeme například na oddělení zeleniny v Kauflandu v České Lípě, kde obvykle bývají návaly lidí a kde už jsme podobné případy v minulosti zaznamenali," objasnila Baláková.

Upozornila také na vlastní zkušenost, kterou získala při preventivních akcích. „Většina lidí, které na nebezpečí krádeží na osobách upozorníme, tak nám říká, že to mají pod kontrolou, že si své věci hlídají, ale není to tak. Často opravdu stačí jen minimální nepozornost," zdůraznila mluvčí.

Policisté také opakovaně upozorňují na to, aby si lidé v peněženkách u platebních karet nenechávali napsaný PIN kód. „Nejlepší je, když si ho uloží do mobilu. Pokud si nejsou jistí ani mobilem, mohou si ho tam uložit jako šifru tak, že k němu připojí třeba dvě jiné číslice nebo písmena navíc," popisuje policejní mluvčí Ivana Baláková.

Nejbližší preventivní akce zaměřená na bdělost lidí před kapesními krádežemi se uskuteční 17. prosince v hypermarketu Albert v České Lípě.