Martin Tesař zní jméno muže ročník 1980, který si vloni na podzim v bytovém domě na českolipském sídlišti Pod Holým vrchem počíhal na seniorku V. Ž., narozenou během druhé světové války.

Té nejdříve nastříkal do obličeje práškový hasicí přístroj, aby jí následně násilím odcizil peněženku. Mimo jiné díky pohotovému sousedovi se podařilo lup ženě vrátit a Tesaře postavit před soud. Nebyl u něj poprvé.

Ke svému na dlouhou dobu snad poslednímu trestnému činu se Tesař nedoznal. Podle zápisu z výslechu na policii odmítl vypovídat, stejné to bylo i během závěrečného líčení u českolipského Okresního soudu, které se konalo v pátek 16. února.

NENAPRAVITELNÝ

Tesařovy činy postupně gradovaly. Už v roce 2011 byl uznán vinným za odcizení kabelky. Po odpykání trestu uplynulo pouhých šest dní a kradl a napadal znovu. To se v průběhu dalších let několikrát opakovalo (viz. infoblok níže). Jednu věc měly ale jeho činy společnou. Pokud zrovna nekradl kola nebo kočárky, vždy se zaměřil na ženy, často seniorky.

„Šla jsem na poštu a před vchodem do domu jsem ho viděla. Připadal mi podezřelý, tak jsem raději šla zadním vchodem,“ uvedla během výpovědi poškozená V. Š. Opatrnost v tomto případně nestačila. Tesaře totiž do vchodu bohužel vpustila jedna z obyvatelek domu.

Na společné chodbě číhajícího Tesaře zaznamenal ještě jeden z obyvatelů. Ten dokonce nalezl už nejspíš jím připravený hasicí přístroj. „Aby ho někdo neukradl, uložil jsem přístroj za roh s tím, že ho následně předám správci domu,“ uvedl svědek.

Tesař si ale našel jiný, kterým nebohou V. Š. po jejím návratu z pošty a nákupu postříkal, aby jí následně brutálně vytrhl peněženku. „Chystala jsem rodinné pohoštění, měla jsem plnou tašku jídla. To ho ale nezajímalo, šel vyloženě po penězích,“ poznamenala poškozená s tím, že má následkem činu psychické problémy. Mimo jiné se bojí jet s někým cizím výtahem.

Její křik zaznamenal soused J. K., který nechal jídlo na plotně a vyrazil na pomoc. „Doběhl jsem ho a přinutil ukradené peníze vrátit, ty jsem pak paní Š. předal,“ vypověděl pan K., který Tesaře bezpečně poznal jak při následné policejní rekognici, tak během soudního líčení.

„Obviněný naprosto ignoruje zásady soužití lidí ve společnosti a opakovaně páchá trestnou činnost. V daném případě si vybral evidentně poškozenou, u které předpokládal, že nebude klást odpor,“ uvedl během odůvodnění rozsudku předseda soudu Milan Vencl.

Proti rozsudku soudu se Martin Tesař neodvolal.

Tresty a činy Martina Tesaře29. 2. 2012 – Odsouzen k 32 měsícům odnětí svobody (OS) za 9 deliktů.
9. 9. 2013 – Propuštěn.
15. 9. 2013 – Strhl ženě na ulici kabelku (dostal 6 měsíců OS).
15. 3. 2014 – Propuštěn. Ještě ten samý den krade znovu, mimo jiné kočárek.
18. a 20. 3. 2014 – Páchá další skutky (dostal souhrnem 2,5 roku OS).
24. 10. 2017 – Propuštěn.
25. 10. 2017 – Napadá seniorku V. Š. Pod Holým vrchem.
16. 2. 2018 – Odsouzen k 10 letům OS.
2028 – ???