Ve větší míře s opilci a s lidmi pod vlivem drog.

Typický útok

Většinu parametrů „ideálního" pachatele útočícího na policisty splňují Ivan Drs (1966) a Alena Fivková (1985) z Chomutova. Oba byli odsouzeni chomutovským okresním soudem za násilí proti úřední osobě. Jejich kauza byla ukončena až v těchto dnech, ačkoliv k slovním útokům a fyzickému napadení policistů došlo již 11. března 2011 kolem 23. hodiny.

Odvolací ústecký krajský soud rozhodoval o jejich odvolání proti výši trestu. Odsouzený Drs se k jednání nedostavil, Fivková mezitím skončila ve vězení a byla přivedena k odvolacímu soudu vězeňskou eskortou.

Na začátku příběhu, jenž skončil zamítnutím odvolání obou odsouzených, byla stížnost obyvatelky domu na hluk a pocit nebezpečí s tím spojený. Policejní hlídka nešla přímo za Drsem ani Fivkovou. Šla se podívat do domu, o co se jedná.

Policisté vyšli do čtvrtého patra, odkud byl slyšet hluk. V otevřených dveřích bytu viděli muže hlučně se bavícího s ženou uvnitř bytu. Úvodní kontakt s Drsem ihned přešel do neslušných výrazů proti policistům. Výzvy, aby se uklidnil, se minuly účinkem. Potom došlo na kopance a máchání rukama. Nakonec Drs s pouty na rukou „byl uklidněn".

Mezitím se do konfliktu vložila i Fivková. Také došlo k potyčce, kopnutí jednoho policisty do hrudníku a nakonec dostala také pouta. Fivkovou, když se uklidnila, policisté pustili, aby odešla do bytu zpět k dětem.

Z Drse byl cítit alkohol, ale odmítl vyšetření.

Zločin a trest

Chomutovský okresní soud poslal Drse do vězení na 15 měsíců do věznice s ostrahou a také mu uložil dvouletý zákaz řízení motorových vozidel. Drdův rozsudek byl souhrnný, protože byl odsouzen dříve za krádež, porušování domovní svobody a maření výkonu úředního rozhodnutí.

Fivková dopadla o něco lépe, což je ale relativní. Byla odsouzena ke 13 měsícům vězení se zkušební dobou na 3 roky, protože i její trest byl souhrnný. Kromě útoku na policisty se trest týkal také odsouzení za krádež.

Jenže Fivková se dostala mezitím do vazby a potom do vězení. Sedí za krádež a čekají ji pravděpodobně ještě další proměnění podmínky. Protože byla u chomutovského soudu za rvačku s policisty také odsouzena k podmínečnému trestu, dojde asi k proměně i tohoto podmíněného trestu.

Proto se u soudu tvářila rozpačitě. Asi tušila, že odvolání je marné.