Ženy žádají prošetření činnosti firmy Sorbone One a jejího jednatele Mariana Štefla, který podle jejich názoru neoprávněně vybírá zálohy na školení 2000 Kč při podepsání pracovní smlouvy. Padají další trestní oznámení a k podobnému kroku se chystá více zájemců o práci, kteří se setkali se Šteflem.

„Obáváme se, že jde o podvod, protože nábory pracovníků provádí ve 28 městech, každá pobočka má otevírat od 1. dubna, ale zdá se, že nikde nejsou zajištěny prostory,“ uvádí žena z Ústí, která se jako první dostavila na ústecký oblastní inspektorát práce.

Strach

Hovořili jsme se čtyřmi ženami: jedna se přestěhovala právě z Liberce do Ústí, další je z Teplic, dvě jsou z Ústí. Všechny mají obavu, že se staly obětí jakési podivné hry. Nechtěly raději ukázat své obličeje před televizními obrazovkami a nechtějí být v článku jmenovány. Redakci je jejich totožnost známa.

„Šly jsme se zeptat na práci v naději, že to je solidní záležitost, protože jsme se s nabídkou setkaly na portálu úřadu práce, některé z nás tam poslali přímo pracovníci z úřadu práce. První varovný signál se objevil v okamžiku, kdy jsme měly zaplatit 2000 korun zálohy na školení. Vzhledem k tomu, že jsme přišly na doporučení úřadu práce, říkala jsem si já osobně, že to asi chce Štefl proto, aby skutečně zájemci na školení přišli, když objedná prostory a lektory. Potom jsem byla překvapená tím, že obsah školení byl velice obecně definován. Že jde o podivnou záležitost, jsem se ujistila právě teď. Na pozici asistentky bylo přijato více žen, než kolik je oficiálně, podle Štefla, uváděných míst. Všechny máme stejné pracovní smlouvy, ať už jde o pozici asistentky či pracovnice call centra. To už lze považovat za podvodné jednání,“ uvedla paní z Ústí nad Labem.

Podnikatel Štefl se k obavám žen nevyjádřil, protože nezvedá telefon.

Další překvapení

Další podvedená mladá žena dodává: „Na portálu úřadu práce bylo vyvěšeno, že kanceláře budou v prostorách na Špitálském náměstí v Ústí. Při podpisu smlouvy jsem se Štefla optala, kde přesně tyto prostory budou, na tuto otázku mi bylo sděleno, že na Špitálském náměstí nebudou někdo to spletl odpověděl. Hned dodal, že kanceláře budou v budově Interhotelu Bohemia, kde se zároveň konaly pohovory a podpisy smluv. To mě zarazilo. Kontaktovala jsem ředitele hotelu, který mi sdělil, že Štefl se sice byl na prostory podívat, ale to je vše. Pronájem, který měl potvrdit, nepotvrdil, a doposud neuhradil ani faktury za pronájem prostor za výběrové řízení!“

Jan Postránský, předseda představenstva Interhotelu Bohemia Deníku potvrdil, že si Štefl přišel prohlédnout možné kancelářské prostory. „Choval se divně, nervózně, říkal, že se ozve, abychom dojednali podrobnosti, ale neozval se. Volal jsem mu proto já, sdělili mi, že zavolá. Od té doby mlčí. U nás má ještě dluh za salonek a jídlo. Fakturu, která je již po datu splatnosti, dosud neuhradil,“ dodal Postránský.

Ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Ústí nad Labem Radim Gabriel uvedl, že Šteflova kontroverzní nabídka práce byla již z webových stránek stažena. Jedna ze žadatelek o práci se informovala, že výběr zálohy na školení, podle právního oddělení úřadu práce, je neoprávněný. Šteflovi proto zaslala dopis s odstoupením od pracovní smlouvy. Požádala o navrácení nejen 2000 korun, ale také kopií osobních dokumentů.

„Poslala jsem dopis na adresu firmy Přímá 160/21, Brno-Bosonohy na dodejku do vlastních rukou pana Štefla. Ta se mi vrátila, že na uvedené adrese je adresát neznámý. Odeslala jsem druhý dopis přímo na bydliště Štefla, ale tato adresa je adresou jihlavského magistrátu. Proto mám obavu ze zneužití předaných dokumentů,“ zdůraznila žena.

Někteří se Šteflem telefonovali a slíbil, že jim 2000 korun vrátí. Ale ženy se obávají zneužití jejich dokumentů, které poskytly Šteflovi v rámci přijímacího řízení. Chtějí proto vrátit výpis z rejstříku trestů, ověřené maturitní vysvědčení, kopie čísla účtu, kopie průkazky zdravotního pojištění a dvě fotografie. To vše lze zneužít. Stejnou obavu mají lidé z Karlových Varů, z Chebu, z Berouna, z Liberce či z Plzně.

Mnoho podivností

Signálů k tomu mají dost: „Na mou otázku, co vlastně bude mou pracovní náplní, mi bohužel nedokázal odpovědět, a ve smlouvě se také o ničem konkrétně nepíše. Doklad o předání částky 2000 Kč na školení samozřejmě existuje, ale s tím, že je na něm napsáno, že částku vrátí po dvou měsících práce a také po tříměsíční zkušební době…

Chtěla jsem si vzít smlouvu domů na prostudování, s tím že ji přinesu 1. dubna na pobočku, ale to se Šteflovi nelíbilo, smlouvu mi domů nedal…

Smlouva je psaná stylem žáka 1. stupně základní školy, a u mzdy 18 000 je psáno, že je to mzda úkolová…

Je neuvěřitelné, jak jsou někteří Ústečané naivní, byly tam se mnou dvě dámy a všechny doklady, včetně peněz, dávaly úplně bez rozmyslu, jedna dokonce vnucovala Šteflovi zápočtový list, ten na ni doslova čučel, jako kdyby to viděl poprvé…“

Pro ostatní, kteří se cítí podvedeni, ženy vzkazují: Běžte na policii a napište žádost o prošetření společnosti Sorbone One s.r.o. na Oblastní inspektorát práce. Na severu Čech kontaktujte Oblastní inspektorát v ulici SNP 2720/21 v Ústí nad Labem. Telefon 472 706 711. Poštovní směrovací číslo inspektorátu je 400 11 Ústí nad Labem.

Reakce z internetové diskuze

těch, kteří přišli s Mariánem Šteflem, a jeho údajnou nabídkou lukrativní práce, do styku:

 

#19 28.02.2012 07:52

Zdravím, také jsem byla na pohovoru této firmy v Chomutově. Po víkendu mi volala paní, že mě přijmou a ať si sebou přinesu veškeré potřebné dokumenty včetně 2000 Kč na školení. Nešla jsem tam, umím lépe utratit peníze, než je někomu jen tak „darovat“. Každej rozumnej člověk nepodepíše pracovní smlouvu „na koleni“ v salonku hotelu koncem února a pracovní poměr začíná až 1.4.2012. Dali si měsíc rezervu na „útěk“??

#21 28.02.2012 11:09

Ve středu jsem byla na pohovoru, který byl velmi neprofesionální a slečna naproti nevěděla o firmě nic, ani o pobočce v Liberci, která má vzniknout od 1.4. Včera mi volali, že mě vybrali a jestli můžu jít podepsat smlouvu ve středu do hotelu a vzít s sebou kopii vysvědčení, výpis TR, číslo účtu, dvě pasovky a těch 2000 Kč… Také jsem prověřovala adresu, kde mají údajně otevřít pobočku, a tam o nich nikdo nic neví…

#22 28.02.2012 01:56

Dobrý den, tak mě tedy dnes volali, že se mám ve čtvrtek dostavit do jednoho penzionu v Chebu, že tam bude výběrko :-). Ale když jsem zjistila, že penzion je bývalý Night club, byla jsem rozhodnuta, to mluví za vše.

#49 06.03.2012 01:55

Člověk vážně jen žasne, co vše je možné. Nevolali dnes někomu ohledně podpisu smlouvy do K. Varů? … Taktéž jsem se informovala v hotelu Jezerka, kde má proběhnout školení a paní na recepci mi odpověděla, že jí zatím nikdo termín účasti nepotvrdil. Podobně jsem dopadla při obhlídce místa, kde má být nová pobočka v KV. Na onom místě je rodinná bytovka.

#210 09.03.2012 04:57

Dobrý den, včera jsem se i já zúčastnila schůzky v Karlových Varech… Chci upozornit ty stále váhající s podpisem smlouvy pro asistentky i telefonistky jsou naprosto stejné do písmene. Mělo by vás zarážet i to, že na požadovanou zálohu není připraven příjmový doklad, ale pouze kus papíru.

#313 13.03.2012 10:33

Dobrý večer lidi, pana Štefla znám osobně, je to náš bývalý kolega. Absolutně nechápu jak po těch všech jeho podvodech ještě nesedí vloni vybíral takhle zálohy pod hlavičkou pojišťovny, a potom, co to prasklo, ukradl karavan a utekl do Francie. Hledala ho policie, a když se vrátil, tak se stalo jen to, že obral další spoustu lidí svým podvodným jednáním. Pan Štefl je vyučený kuchař a dyslektik asi proto ty hrubky :-). Musíte se spojit, všichni, jinak neuspějete, a jen jsem chtěla upozornit lidi, od kterých má kopie dokladů, nechci strašit, ale měla bych strach ze zneužití. Může třeba nasekat pojistky, nebo cokoliv. Nějak bych se nespoléhala na spravedlnost v našem státě.

#364 14.03.2012 04:33

Dne 14. 3. 2012 jsem na osobu Mariana Štefla (jednatel spol. Sorbone One) podala trestní oznámení prostřednictvím Okresního státního zastupitelství v Karlových Varech. Žádám ostatní podvedené, aby se k tomuto trestnímu řízení jako poškození připojili. Stačí podat trestní oznámení na kterémkoli obvodním oddělení Policie České republiky s uvedením, že další trestní oznámení je již podané v K. Varech. Útvary Policie ČR si vše spojí a způsobenou škodu mu tak řádně vyčíslí. Ne žádné individuální přestupky proti majetku ve výši Kč 2000,- ale jako pokračující trestný čin podvodu!!!