Dvě loňské kauzy srážek vlaků se stromy padlými na koleje na trati mezi Bezdězem a Bakovem nad Jizerou se chýlí ke společnému závěru. Slovo terorismus, které se na začátku v souvislosti s nimi ozývalo jen tiše, má teď s nehodami jasnou souvislost.

Podle Martina Bodláka z Vrchního státního zastupitelství v Praze bylo zahájeno trestní stíhání sedmdesátiletého seniora pro zločin teroristického útoku. „Obviněný se jej měl dopustit v souvislosti s pokácením dvou stromů na železniční trati na Mladoboleslavsku v létě loňského roku,“ potvrdil Bodlák.

Podle státního zástupce chtěl obviněný muž, který je české národnosti, šířit mezi lidmi strach z migrační vlny a možných teroristických útoků. Stromy záměrně nařízl, aby padly na koleje, a některý z projíždějících vlaků zastavila nehoda. Podezření přitom mělo padnout na muslimské radikály.

Případ už od začátku nevyšetřují mladoboleslavští policisté, ale Národní centrála proti organizovanému zločinu. Ta podle dostupných informací seniorovi klade za vinu rovněž vyhrožování teroristickým útokem.

„Toho se měl dopustit rozšiřováním letáků, obsahujících jazykově zkomolené výhrůžné texty, které se měly tvářit, že byly psány vyznavačem džihádu, plánujícím teroristické útoky na občany České republiky,“ upřesnil Bodlák.

Případ, kdy v létě loňského roku narážely do pokácených stromů rozjeté vlaky, sledovala veřejnost s napětím.

Nejdříve narazil do stromu ležícího na kolejích v posledním květnovém dni v půl deváté ráno osobní vlak mezi Debří a Bakovem nad Jizerou, na železniční trati vedoucí z Prahy do Turnova. Šlo o místo pouhého půl kilometru za debřskou zastávkou, v nepřístupném terénu, kde se ke kolejišti svažuje zalesněná stráň.

Naštěstí se tehdy nikomu nic nestalo, všech devět cestujících srážku přečkalo bez škrábnutí. Trať byla následně neprůjezdná několik hodin, kvůli odstraňování stromu i práci kriminalistů, kteří na místě odhalili vzkazy psané latinkou osla-vující velikost Alláha. A váš-ně na sociálních sítích gradovaly.

Podobný případ se odehrál přibližně o měsíc později na železniční trati mezi Bezdězem a Bělou pod Bezdězem. Opět pokácený strom na trati a lístky s textem Alláh je veliký. Stejný rukopis. A pravděpodobně také stejný pachatel.

Kriminalisté podezřelého muže zadrželi v minulém týdnu. V současné době pobývá ve vazbě. V případě prokázání spáchání teroristického činu by mohl být ve hře až výjimečný trest v podobě doživotního vězení za snahy způsobit zranění, smrt, škodu na majetku nebo vyvolat strach mezi veřejností.

Daniel Podrazil