Stalking je v trestním zákoníku od 1. ledna a jeho pachatelé obětem vyhrožují ublížením nebo je sledují, kontaktují SMS, e-mailem či dopisem.
„Muž obtěžuje svou bývalou přítelkyni i jejího současného přítele. Hrozí, že jim ublíží. Vyhledává je osobně, sleduje je a připravuje o klid a o soukromí,“ řekla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Policisté případ stále ještě vyšetřují. Pokud získají o nebezpečném pronásledování důkazy, hrozí muži až rok vězení. Nejedná se však o ojedinělý případ. Českolipští policisté přešetřují podezření na nebezpečné vyhrožování, jímž dvacetiletou ženu obtěžoval její o tři roky starší bývalý přítel.

Ten jí během telefonických hovorů vyhrožoval tím, že jí způsobí problémy u zaměstnavatele a neváhal ani hrozit ublížením na zdraví. V sebeobraně si žena změnila telefonní číslo. Ani to expřítele neodradilo, poslal jí novou SIM kartu a nařídil jí, že jí musí používat, jinak jí udělá ze života peklo. Z obav o svůj život se žena obrátila s žádostí o pomoc na policii.

„Policisté se případem zabývají pro podezření z přečinů nebezpečného vyhrožování a vydírání, za což pachateli hrozí až čtyřletý trest odnětí svobody,“ dodala Ivana Baláková.

Nebezpečné vyhrožování bylo v trestním zákoníku již před 1. lednem 2010. Pachatelé při něm vyhrožují svým obětem smrtí nebo těžkou újmou na zdraví. Při nebezpečném pronásledování nejsou jejich hrozby tak vážné.