Liberecký soud začal ve čtvrtek projednávat případ Josefa Cvoreně z Liberce. Obžaloba jej viní ze tří trestných činů. Cvoreň měl nejprve 8. února letošního roku ve večerce v České ulici ve Vesci ukrást prodavačce peněženku se sedmi tisíci. S tím se ale nespokojil a 16. března do večerky vyrazil znovu. S nožem a maskovaný. Prodavačka jej ale poznala a ubránila se. Cvoreň utekl. A nakonec 17. října vykradl dům ženě, kterou poznal v jedné firmě, kam chodil na brigádu. Odnesl si mobil, notebook a šperky.

K druhému a třetímu činu se obžalovaný při policejním vyšetřování i při výpovědi u soudu doznal. Odmítá však, že by prodavačce z večerky ukradl peněženku. „Nikdo jiný tam ale nebyl, navíc pár dní poté za mnou přišel jeho bratr a řekl mi, že ji ukradl,“ uvedla prodavačka. Soud tak při dalším líčení bratra vyslechne.

Cvoreň svých činů lituje. Uvedl, že jej k tomu dohnala jeho bývalá přítelkyně. „Chtěla pořád peníze. Vyhrožovala, že jinak se se mnou rozejde. Byl jsem strašně zamilovaný, ale neměl jsem práci a nic jiného mě nenapadlo,“ řekl na svou obhajobu Cvoreň. Loupežné přepadení si podle všeho moc nepřipravoval. I podle svých slov to šel jen zkusit.

„Vyhrožoval mi, že mě podřízne, a ať mu dám peníze. Říkala jsem mu, že žádné nemám. Hrozně jsem se bála.“ Přepadená prodavačka

„Ani jsem nepřemýšlel, kolik tam může mít peněz, rozhodně jsem jí nechtěl ublížit,“ dodal. Přesně to se ale stalo. Prodavačka, i když staršího věku a ve špatném zdravotním stavu, se útočníkovi ubránila. Při potyčce jí ale na ruce zůstala tržná rána. „Vyhrožoval mi, že mě podřízne, a ať mu dám peníze. Říkala jsem mu, že žádné nemám. Hrozně jsem se bála,“ zajíkala se při výpovědi.

Cvoreň do večerky chodil často. „Znali jsme se, já mu dokonce tykala. Nikdy bych to do něj neřekla,“ pokračovala oběť přepadení. „Chci se vám omluvit za to, co jsem vám způsobil,“ litoval obžalovaný. U soudu vypovídala i žena, které Cvoreň vykradl dům. „Znali jsme se z práce a věděl, kde bydlím. Jednou jel se mnou až ke mně domů, protože jsem mu půjčila peníze,“ uvedla. Obžalovaný měl dům vytipovaný a dovnitř se dostal tak, že rozbil skleněnou výplň dveří, přičemž se pořezal.

„Po celém domě byla krev,“ potvrdila žena. Z domu zmizely cennosti za patnáct tisíc korun.
Hlavní soudní v líčení pokračuje po Novém roce 13. ledna. Vyslechnut bude bratr obžalovaného. Poté by měl být vynesen rozsudek. Josefu Cvoreňovi hrozí až pět let vězení.