Stanislav Eichler u soudu vypověděl, že se s Dvořákem sešel asi třikrát. „Vždy to ale bylo na pracovní úrovni,“ řekl. S Dvořákem Eichler mluvil například na společné cestě autem do Prahy v únoru 2009, kam jeli přesvědčovat tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera o zřízení krajského policejního ředitelství v Liberci. Už tehdy se mu Dvořák svěřil, že se na něj něco chystá. „Neboj, nezkřiví ti ani vlas,“ řekl mu na to Eichler. Již za pár dní si ale pro Dvořáka přišla policejní inspekce a zatkla jej.

Dále spolu řešili i prohřešek náměstka hejtmana pro dopravu Martina Seppa, který na silvestra 2008 výrazně překročil rychlost ve vesnici Arnoltice na Frýdlantsku. „Jednalo se o mého náměstka, takže v obecné rovině jsem o tom věděl,“ uvedl hejtman.

Emoce plály

I během středečního líčení chvílemi plály emoce. Především při krátké přestávce na chodbě před soudní síní se dala hutná atmosféra doslova krájet. „Nesmějte se mi, pane státní zástupce. Mně je 57 let a na to, abyste se mi smál, jste dost mladý,“ zaútočil na žalobce Adama Bašného Dvořák. „Když si posedíte na Pankráci, tak to pochopíte,“ reagoval na vlastní pobyt ve vazbě Dvořák, který celý proces vidí jako spiknutí policejní inspekce.

Měl chtít úplatek

To ostatně dával najevo i při výsleších zástupců firmy Mapro. Ti za Dvořákem přišli s projektem Bezpečná cesta do školy. Mělo jít o zavádění různých bezpečnostních prvků kolem vybraných škol, včetně radarů. Podle státního zástupce si Dvořák několikrát řekl o úplatek ve výši dvou set padesáti tisíc, aby projekt prošel. „To je naprostý nesmysl. Ten záznam neexistuje! Je splácán ze dvou a je použito jen něco,“ rozčiloval se Dvořák po přečtení přepisu hovoru mezi Dvořákem a Janem Ruczem, který policejního exšéfa na firmu Mapro nakontaktoval.

„Nejde tam o žádný úplatek. Jen jsem se dotazoval, zda mu firma Mapro vrátila dluh,“ vysvětloval Dvořák. To postupně potvrdili i zástupci firmy Mapro. Všichni tři uvedli, že žádnou provizi Dvořák nepožadoval, ale že s nimi mluvil o zaplacení dluhů Ruczovi.

Hrozí mu 8 let

Soud pokračuje dnes i zítra výslechem dalších svědků. Dvořák čelí obžalobě z přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvodu a zkreslování údajů v hospodaření. Mimo jiné údajně nechal smazat přestupek za rychlou jízdu Eichlerova náměstka a spolustraníka Martina Seppa nebo měl lustrovat telefonní čísla k soukromým účelům.

Dvořák pracoval od 1. prosince 2003 do konce roku 2008 jako ředitel policie na Liberecku. Potom se stal vedoucím odboru vnější služby. Policejní inspekce ho zatkla předloni v únoru přímo v budově okresního ředitelství v jeho kanceláři. Dvořák poté strávil sedmdesát dní ve vazbě. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu až osm let vězení.