Pomoc při vyšetřování nedělního útoku, kdy skupina mužů vyzbrojená mačetami a obušky vtrhla do baru, přislíbili zástupci Romů v Novém Boru. Na jimi svolané páteční tiskové konferenci mimo jiné zaznělo, že policisté měli údajně fyzicky napadnout již zadrženého patnáctiletého mladíka nebo jim měl utéci v těchto dnech hledaný pravděpodobný útočník Antonín Sinu. Současně s tím Romové několikrát prohlásili, že se bojí útoků extremistů v souvislosti s poklidným setkáním, které se chystá ve městě na pondělí.

Připomeňme, že pětičlenná skupina mužů vtrhla do baru v Purkyňově ulici a vyzbrojená mačetami a obušky zaútočila na hosty v neděli krátce před druhou odpoledne. Tři muže během tříminutového řádění zranila. Nejvážnější poranění utrpěl třiatřicetiletý muž, který se musel podrobit speciální neurochirurgické operaci v liberecké nemocnici. Brutálnímu útoku předcházel incident se dvěma mladíky, kteří si přišli zahrát automat. Hosté je však z baru vyvedli poté, co slovně napadli obsluhu, která po nich požadovala občanský průkaz.

Přivedli svědkyni


„Viděla jsem, jak jeden z mladíků vyběhl z herny a druhý chvíli po něm. Jeden z hostů křičel, že je špinavej a smradlavej a ať z baru táhne,“ řekla Helena Koubová, svědkyně, jíž si Romové přivedli na tiskovou konferenci.

Štefan Gorol, jeden ze zástupců borských Romů, se domnívá, že pokud by nebyl mladík napadený jako první, nepřišla by následná reakce. „Není to tak, jak se chlapcům klade za vinu. Hosté jako první napadli postiženého chlapce. Kdyby jim barmanka nedovolila hrát automaty, nestalo by se to. Z devětadevadesáti procent je vše vina barmanky,“ prohlásil Štefan Gorol.

Gorol: Policie pochybila

Jeho slova mírnil Dušan Gorol, který ve čteném prohlášení odsoudil útok skupiny mužů a přislíbil pomoc policii při vyšetřování případu. Na druhou stranu policisty obvinil z pochybení. „Jen nedbalost policistů umožnila uprchnout Antonínovi Sinu. Policisté rovněž bili patnáctiletého zadrženého, aby z něj vynutili doznání,“ prohlásil Dušan Gorol.

Toho podpořila matka mladistvého zadrženého Soňa Husáková: „Mlátili ho, aby vypovídal. Měl roztržený ret, oko a další zranění.“

„Žádné takové informace nemáme. Pokud se někdo domnívá, že k takovému pochybení ze strany policistů došlo, může podat stížnost, kterou přešetří Inspekce Policie ČR,“ reagovala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Dvořák: Byl to masakr

Nedělní útok, který nazval masakrem, jednoznačně odsoudil novoborský starosta Jaromír Dvořák. Ten se rovněž zúčastnil tiskové konference. V jejím průběhu několikrát mírnil obavy Romů z možných pochodů extremistů. „Ani policie ani my nemáme žádné informace o tom, že by se ve městě měly konat jakékoliv akce s rasistickým podtextem,“ řekl Dvořák. V návaznosti na to ujistil, že na klidný průběh víkendové Mariánské pouti budou dohlížet policejní hlídky. Rovněž jsou posíleny hlídky v rizikových lokalitách města.

Romové rovněž požadovali, aby Dvořák, jako představitel města, zakázal pondělní pokojný protest, na nějž se lidé svolávají prostřednictvím sociální sítě Facebook. Organizátorem je anonymní skupina Bezpečí domova. Podle radní Zory Šepsové se jedná o matky, které mají strach o své děti a pětiminutovým tichem chtějí vyjádřit solidaritu s rodinami obětí a nespokojenost s bezpečností v Novém Boru. „Zakazovat nic nebudu. Organizátoři akce svůj záměr oznámili v souladu se zákonem,“ dodal Dvořák.

Policisté krátce po útoku zadrželi šestatřicetiletého a patnáctiletého muže. Ve čtvrtek v podvečer se na novoborskou policejní služebnu sám v doprovodu rodiny přihlásil další sedmnáctiletý mladík. Všechny již vyšetřovatelka obvinila z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. První dva již soudce poslal do vazby, u třetího iniciovala vazební stíhání. V současnosti policisté pátrají po zbylých dvou pravděpodobných pachatelích, šestatřicetiletém Antonínovi Sinu a devatenáctiletém Jakubovi Žigovi.