A utrpěl její manžel, vedoucí oddělení městské policie, psychickou i finanční újmu, když o údajném neslušném pozdravu napsal jeho sok na facebook?

Odpovědí na otázky se veřejnost dočká nejdříve v březnu. Páteční stání u okresního soudu v České Lípě totiž žádné rozuzlení v kauze, ve které proti sobě stojí strážník Jiří Pachovský jako žalobce a autor facebookového profilu fiktivní městské policie Karel Šiktanc jako žalovaný, nepřineslo.

Rozklíčování toho, co se stalo před rokem a půl 2. dubna 2013 po druhé hodině odpoledne, se odkládá. Žalovaný Karel Šiktanc tvrdí, že tou dobou projížděl Erbenovou ulicí v České Lípě kolem budovy místní městské policie, před kterou zrovna pokuřovala manželská dvojice strážníků: Jiří Pachovský a jeho žena Lenka. Pachovský měl na něj vulgárně pokřikovat, Pachovská měla ukazovat vulgární gesta. Oba to už v únoru u soudu popřeli.

Hlavním bodem pátečního líčení bylo promítání speciálně zvětšených a zpomalených záběrů z kamery, která snímala místo, kde manželé Pachovských stáli. Záznam kamery na základě vyžádání soudkyně Lucie Homolkové speciálně zvětšil a zpomalil Kriminalistický ústav v Praze. Všechny zvětšené záběry ale soud nakonec nemohl ukázat, protože zkolaboval počítač.

I z toho, co se stihlo ukázat, obhajoba usuzuje, že Lenka Pachovská pouze nekynula na pozdrav, jak tvrdí. „Kynutí představuje jiný pohyb ruky, než jaký je na záběrech vidět," tvrdí Šiktancův obhájce Jan Riedl.

Ten také během pátečního líčení upozornil na zajímavost v „docházce" městského policisty Jiřího Pachovského. Pouze v inkriminovaný den skončil službu ve 14 hodin (takže v době činu po 14. hodině už nebyl ve službě), zatímco ve všech ostatních dnech v měsíci vždy pravidelně sloužil do 15. hodiny. Jestli je to náhoda, nebo záměr, musí také rozluštit soud.

Soudkyně Lucie Homolková také v pátek potvrdila, že hodlá vyslechnout končící starostku České Lípy Hanu Moudrou. Její výpověď si vyžádala obhajoba, ale účast starostky u soudu v podstatě vyplývá už z toho, co v únoru řekl před soudem strážník Pachovský. Ten si totiž postěžoval, že kvůli Šiktancovi naléhala Moudrá na ředitele městské policie Lubomíra Meryho, aby Pachovského propustil.

U Krajského soudu v Liberci má v únoru navíc proběhnout líčení v obdobném sporu, ve kterém Karla Šiktance tentokrát žaluje město Česká Lípa za poškození dobrého jména. Šiktanc a jeho právník Jan Riedl ale věří v možnost, že k tomuto líčení by nakonec ani nemuselo dojít.

„Nová politická reprezentace České Lípy může dojít k závěru, že k poškození dobrého jména města nedošlo. Budu v této věci kontaktovat právníka, zastupujícího město," nastínil nabízející se variantu vyústění sporu Jan Riedl.

U soudu už v únoru vyšlo najevo, že rodiny obou mužů (Pachovského a Šiktance) se seznámily už před lety prostřednictvím vzájemné lásky svých dětí. Když ale později došlo na Šiktancův rozvod, Pachovští se postavili na stranu Šiktancovy manželky. Soud tak také musí rozhodnout, zda vše, co řeší, není jen důsledek osobní msty.

Soudkyně Lucie Homolková už vloni v listopadu Šiktance bez soudního jednání odsoudila k trestu odnětí svobody na dobu 6 měsíců s podmínečným odkladem na 12 měsíců. Šiktanc se proti verdiktu odvolal, a proto nyní probíhá dokazování.