Podle výpovědí svědků si Nigrini půjčoval statisícové částky od mnoha lidí. Řadu obchodů realizoval prostřednictvím svého známého provozovatele zastavárny.

Právě ten ve čtvrtek u soudu vypovídal. „Sám ze svých peněz jsem Nigrinimu půjčil 850 000 korun, ale na ty údajné obchody jsem mu sháněl peníze ještě od dalších přátel. Celkem šlo o 4,5 milionu korun,“ řekl. Podle něj sliboval Nigrini za půjčky velkorysé úroky, celkem chtěl během roku 4,5 milionu rozmnožit na přibližně 36 milionů korun.

Na většině věřitelů bylo dnes u soudu znát, že jsou s obtížnou návratností svých peněz už smířeni. „Nedovedu ani dát dohromady, kolik mi vlastně dluží. Je to ale jedno, stejně ty peníze už nikdo z nás neuvidí,“ řekl jeden z nich.

Nigrini se podle svých slov šel na policii doznat, protože se dostal do dluhové pasti, ze které už neviděl cestu ven. „Lituji toho, že to došlo až tak daleko. Byla to moje hloupost. Popírám ovšem, že jsem se z těch peněz nějak obohatil nebo si za ně něco kupoval. Už z předchozích let jsem měl bankovní půjčky, byly na mě uvaleny také nějaké exekuce,“ řekl už dříve u soudu Nigrini, který ve čtvrtek jen mlčky seděl na lavici obžalovaných a k jednotlivým výpovědím se nevyjadřoval.

Aby umořil své předchozí dluhy, snažil se prý Nigrini na začátku loňského roku získat peníze od svých známých. Pod záminkou podnikání ve stavebnictví nebo v oboru krátkodobých půjček s vysokým úrokem se mu podařilo získat statisícové částky v hotovosti. Většinou je však prý použil jen na zaplacení předcházejících dlu­hů.

Dluhová smyčka se však utáhla letos v lednu, kdy prý Nigrinimu došly půjčené peníze, a neměl tak už z čeho vracet a ztrácel důvěru. Měl prý také strach, aby proti němu nebylo postupováno radikálním způsobem, proto se sám udal. Rezolutně však popřel tvrzení, že peníze získával s úmyslem je nevrátit.

Líčení pokračuje v pátek, v případu je však potřeba vyslechnout ještě řadu svědků, proto rozsudek s největší pravděpodobností nepadne.