Jsem nevinný a mám na to tři svědky i nové důkazy. S tím minulý týden přišel k ústeckému krajskému soudu 38letý Milan Oračko. Tentýž soud ho před třemi lety odsoudil k 15letému trestu a odškodnému 1,25 milionu korun za ubodání jeho družky v Bílině na Teplicku.

Zavražděná Eva pocházela z Nového Boru, její rodinu informace o snaze Oračka obnovit proces velmi pobouřila. Soudkyně Kamila Krejcarová zatím jednání odročila na 13. března.

„Jsme z toho celá rodina velice rozhořčení, neboť byl odsouzen na základě přímých důkazů. Je vyloučeno, aby si poranění, která vedla ke smrti, způsobila Eva sama. Potvrdila to i pitva,“ uvedla pro Deník rodina Horvátova.

Oračko soudu navrhl tři nové svědky. Reného Oračka, Michala Filu a Moniku Najbrtovou. První k soudu přišel bez dokladů, druhého soud nedokázal bez údajů o bydlišti a datu narození najít. Třetí uvedená svědkyně k soudu nedorazila, protože si nepřevzala předvolání. Státní zástupce Vladimír Jan jen stručně oznámil, že trvá na obžalobě v plném rozsahu.

Svědci jsou ovlivnění, tvrdí rodina

„Když Oračko tvrdí, že je nevinný, proč se tedy ukrýval a do vězení nastoupil až necelý rok po odsouzení? Překvapuje nás, že má tři svědky, kteří jsou členové jeho rodiny. Myslíme si, že tito svědci jsou ovlivněni Oračkem a jeho obhájkyní,“ dodává rodina Horvátova.

Sám Oračko pak před soudem vypovídal jen krátce s tím, že je ve značném stresu, a nechal za sebe promlouvat svou obhájkyni Kateřinu Mayerovou. „Řeč mám připravenou písemně. Nikam jsem neutekl a nastoupil výkon trestu, abych ukázal, že jsem to neudělal. Jsem nevinný, nejsem žádný vrah,“ trval na svém Oračko.

Advokátka Mayerová zároveň doplnila, že dle Oračkova názoru jsou známy nové důkazy a první soudní jednání navíc mohlo být ovlivněno emotivním vystupováním příbuzných zavražděné ženy.

Odsouzený trvá na tom, že se činu nedopustil. Nebyl odsouzen na základě přímých důkazů, ale pouze důkazů nepřímých. Nové důkazy by mohly přinést jiný rozsudek,“ uvedla obhájkyně.

Sebevražda, říká svědek

Zmínila také, že policie a státní zástupce soudu nepředložili znalecký posudek, zda léky a alkohol nemohly ženě přivodit toxickou psychózu, která by ji mohla přivést až k rozhodnutí spáchat sebevraždu. Stejně tak prý měl navrhovaný svědek Michal Filo hovořit před smrtí s tehdy 34letou ženou v restauraci. Údajně se mu měla svěřit, že plánovala sebevraždu a proč.

Žena s odsouzeným Oračkem bydlela. Zemřela 17. května 2014 v jejich bytě v Bílině po prudké hádce se svým druhem. Svědci později vypověděli, že se oba hádali už v minulosti.

Oračko se u prvního soudu hájil tím, že si jeho partnerka smrtelná zranění způsobila sama. V hrudníku měla tři bodné rány, jedna z nich byla smrtelná. Vražednou zbraň vyšetřovatelé nenašli.

Hypotézu o sebevraždě však vyvrátila pitva, ač se původně i zasahující záchranáři domnívali, že si zranění způsobila sama. Podle znalců se ale nemohla třikrát po sobě bodnout a ještě takovou silou, aby si poškodila hrudní kost.

Proti trestu se Oračko odvolal, podal si i ústavní stížnost. Všechny byly zamítnuty.