Mezi 135 respondenty, kteří si v prosinci odpykávali trest za vykradení rodinných domů, bytů nebo chat, byli také vězni ze Stráže pod Ralskem. Právě odtud odešlo po prezidentově novoročním pardonu nejvíce trestaných z celé republiky, a to 382. Před vyhlášením amnestie bylo v této věznici 874 vězňů.

Zloději prozradili, že nejčastější chybou majitelů objektů je špatné zabezpečení oken, sklepů a garáží. Hůř už jim to jde vchodovými dveřmi a přes střechu. Na nezvané návštěvy do panelových domů chodí nejčastěji přes den, do rodinných domků pak zase v noci. Vadí jim psi a sousedé v paneláku. Zato, když spustí alarm, se dvěma třetinami dotazovaných to ani nehne.

„Většina oslovených vězňů, 82 procent, se shodla na tom, že se do průměrně zabezpečeného bytu dokáže dostat do pěti minut," řekl Alan Fabik z Jablotronu.

Každý desátý zloděj využívá při přípravě vloupání Facebook a další sociální sítě, kde se lidé chlubí majetkem nebo plánovanou dovolenou. Při tipování objektu se ale pořád nejvíce spoléhají na „rady" svých známých z oboru. Vodítkem jsou také plné poštovní schránky, či jak moc se větrá nebo svítí.

Z průzkumu vyplynulo rovněž to, že řada lidí stále riskuje a neopatrně nechává klíč pod rohožkou nebo v květináči před dveřmi – téměř polovina (42 procent) dotázaných vězňů uvedla, že se s tímto zvykem při vloupání setkala. Češi také často schovávají cennosti v domácnosti na stejných místech, a zloději tak jdou „najisto".

Skoro polovina dotázaných dává přednost tomu, když majitelé uvnitř objektu při vloupání spí. Mají pak jistotu, že všechny cennější věci jako třeba notebooky nebo fotoaparáty jsou v domě či bytě.

Průzkum se uskutečnil na sklonku loňského roku ve třech věznicích – Kynšperku nad Ohří, Ostrovem nad Ohří a Stráži pod Ralskem. Dotazníky vyplnilo celkem 135 vězňů, kteří si odpykávali trest za vykradení rodinných domů, bytů nebo chat.