„Zavolala jsem na něj, co u toho auta dělá,“ zavzpomínala dotyčná, která si nepřeje uvést jméno, ale redakce je zná. „On si mě nevšímal a klidně se motal kolem auta dál.“

Nakonec zavolala syna a ten z balkonu velmi nevybíravě počastoval lapku, který se slovy „Aby ses ne….al“ a s klidem gentlemana odkráčel. „Raději jsme pak zavolali polici,“ prozradila jedna z mála, která zavčasu zpozorovala zloděje a díky tomu zabránila krádeži.

V letošním roce, od začátku roku do konce května, bylo ukradeno celkem sedmdesát jedna vozů a nahlášeno bylo sto sedm vloupání. Objasnit se doposud podařilo pouze čtrnáct krádeží a šestnáct vloupání.

Lze však s klidem prohlásit že počet těchto deliktů klesá a objasněnost případů vzrůstá. Jen pro srovnání, za stejné období loňského roku bylo odcizeno devadesát pět vozů a k vloupání do automobilů došlo ve sto dvaceti šesti případech. objasněno bylo jedenáct případů krádeží a deset případů odcizení. Podle slov policejní tiskové mluvčí k usvědčení pachatele často vede důkazní nouze.

Nenahrávejte zlodějům

„Majitelé velmi často vytvářejí situace, kdy skoro lákají do vozu tím, že tam nechají volně položený notebook nebo peněženku,“ říká tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková. Je logické, že v takovém případě jako byste zloděje přímo zvali k vykradení vozu. Mnohdy stačí vyložené maličkosti. „Někdy i odložené sluneční brýle mohou být motivací,“ doplňuje Baláková.

Prevence je víc než jednoduchá. Nenechávejte své věci, ani maličkosti, volně odložené v autě. Minimálně tím předejdete zájmu o věci ve voze. Tady víc než kdy jindy platí přísloví: Příležitost dělá zloděje.

O tom, že lapkové jsou všudypřítomní, svědčí i historka o ženě, která zastavila před domkem svých rodičů, jenom aby si odskočila. Klíčky nechala v zapalování a když se po několika minutách vrátila, auto bylo pryč.

Stávají se ovšem ještě kurióznější případy. Před lety si jedna movitější žena nechala ve voze kabelku za několik desítek tisíc korun. Ta se stala terčem zlodějů, kteří ji z vykradeného auta odnesli. Velmi pikantní ovšem bylo, že v kabelce se nacházel diamantový prsten za několik set tisíc korun.

Za krádežemi stojí jak jednotlivci, tak organizované gangy. Kdo se podílí více na těchto kriminálních deliktech, je v tuto chvíli těžko říct. Vše závisí na uzavření jednotlivých případů. A možná by se některým motoristům vyplatilo respektovat i cedule na parkovištích u hypermarketů. Auto není trezor.

Autor: Tomáš Mařas