Fetfest. I tuto nálepku si za poslední roky vykoledoval festival taneční hudby Mácháč, na který letos do Doks zamířilo na deset tisíc návštěvníků z Čech i zahraničí. Od pátku do neděle policisté zjistili přes 50 drogových deliktů.

Vážný incident řešili policisté v sobotu večer přímo v areálu, kde opilý řidič najel do lidí a srazil 43letou pracovnici ochranky. „Osmačtyřicetiletý muž z Prahy svým vozidlem audi nejprve projel i přes zátarasy cestu určenou pro pěší až k hlavní vstupní bráně u pláže Klůček, kde ho zastavila pracovnice bezpečnostní služby,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Žena mu průjezd branou zakázala a důrazně ho vyzvala i k tomu, aby s autem ani necouval, protože se za ním pohybovali lidé, kteří v opilosti nevěnovali autu pozornost. Řidič se přesto rozjel směrem dopředu. „Ochranka hlasitým křikem návštěvníky varovala, aby ustoupili. Jeho vozidlu se ale nedokázala vyhnout pracovnice bezpečnostní agentury, kterou natlačil na stěnu zábrany a přivodil jí tím lehké poranění na ruce,“ dodala Baláková.

Řidič měl v sobě 1,36 promile alkoholu. Policisté ho eskortovali do cely, za pokus o ublížení na zdraví z nedbalosti, obecné ohrožení a řízení pod vlivem alkoholu mu hrozí až tři roky vězení.

Na záchytce skončila během noci na neděli 30letá žena z Plzně, která v opilosti napadla členy ochranky a zdravotníka. „Ve voze, který ji převážel do protialkoholní záchytné stanice, se snažila policisty pokousat a kopala kolem sebe takovou razancí, že poškodila okénko,“ řekla policejní mluvčí.

Kontroly i ve vlaku

Festival provázely už od čtvrtečního odpoledne rozsáhlé policejní kontroly u silnic kolem Doks, ale nově také na vlakovém nádraží i přímo ve vlacích. Na vytipovaných spojích procházeli vagóny policisté s celníky a psem vycvičeným na vyhledávání drog. „Tři ze sedmi osob podezřelých ze spáchání přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky jsme odhalili právě ve vlaku na Doksy,“ řekla Ivana Baláková.

Policisté a celníci letos poprvé využili pět spektrometrů na vyhledávání drog, ale i výbušnin. Jeden z nich přivezli i celníci ze sousedního Saska. „Spektrometr nám do deseti vteřin řekne, jestli jsou v autě stopy drog, a určí i jejich typ. Pokud drogy objeví, přichází na řadu speciálně vycvičený pes,“ vysvětlil saský celní úřední rada Michael Zimmermann.

U návštěvníků festivalu policisté nejčastěji odhalili marihuanu, ale také extázi, kokain a hašiš. Trestní stíhání za držení drog hrozí sedmi lidem, dalších 46 návštěvníků se v souvislosti s drogami dopustilo přestupku. „Všechny zajištěné drogy policisté zaslali k expertíze, teprve po obdržení jejích výsledků je možné zahájit trestní stíhání podezřelých,“ dodala Baláková.