Ač v největší síle, dlouho nepracoval. 29letý Jiří V. řešil únik z údajných psychických problémů alkoholem. Přes dospělost stále využíval azylu u své matky ve vsi na jihozápadě Českolipska. Tam zalézal do jejího automobilu a popíjel alkohol. Loni jednoho říjnového dne ho v takovém stavu napadlo, že se s tímto vozem značky Renault Clio projede po okolí. Řízení ale na venkovských silnicích u Stvolínek nezvládl a s autem havaroval.

Utrápené matce nejspíš tehdy došla trpělivost s nezdárným synem a souhlasila s trestním stíháním potomka kvůli tomu, jak si bez vážného důvodu a opilý přisvojil její auto. U Okresního soudu v České Lípě se tak musel zodpovídat hned ze dvou přečinů - z ohrožení pod vlivem návykové látky a neoprávněného užívání cizí věci. Své jednání nechtěl nijak rozporovat, souhlasil s tím, co přednesl žalobce a soud přijal jeho prohlášení viny. Soud ho potrestal ještě výchovným, podmíněným trestem.

Hlavní líčení u Okresního soudu v České Lípě 10. 1. 2023
Ujely mně nervy, doznal obžalovaný u soudu v Lípě těžké ublížení na zdraví

„S osobním automobilem své matky vyjel 23. října 2022, kolem 17:45 hodiny, přestože měl nejméně 1,37 promile alkoholu v krvi. Na silnici třetí třídy od obce Kozly na Stvolínky v důsledku své opilosti havaroval v klesání do svodidel a pak mimo silnici,“ konstatoval státní zástupce Michael Dostál. „Dopustil se dvou trestných činů,“ zdůraznil. V návrhu na potrestání pro Jiřího V. státní zástupce žádal soud o úhrnný trest odnětí svobody v délce osmi měsíců s podmíněným odkladem jeho výkonu na zkušební dobu 18 měsíců. Na stejně dlouhou dobu - 18 měsíců - dostal rovněž zákaz řízení motorových vozidel.

„Mohl jste ohrozit život a zdraví lidí. Uvědomte si lehkovážnost svého počínání, na krajnici této silnice mohla jít matka s dětským kočárkem, projíždět cyklista nebo děda na kolečkovém křesle, někoho jste mohl těžce zranit i zabít,“ apelovala na obžalovaného samosoudkyně Zuzana Bohatá Koldovská, která v rozsudku akceptovala návrh státního zástupce. „Jednání, kterého jste se dopustil, je velmi závažné, ale protože jste se doznal a projevil částečně pokoru, není třeba na vás působit nějakým drastickým trestem. Pokud se ve zkušební době dopustíte nějakého trestného činu, půjdete do výkonu trestu,“ upozornila.

Cítím se bezmocná, uvedla matka

Matka na procedurální dotaz soudkyně potvrdila, že jí jednáním syna vznikla škoda na rozbitém vozidle, přesto od něj v trestním řízení nežádala její náhradu. „Škoda mně vznikla opravou auta, ale slíbil, že peníze za ni vrátí nebo si škodu odpracuje,“ řekla matka.

Její životní trápení bylo evidentní při čekání na začátek líčení i v jeho průběhu. Žena seděla ztuhle na tvrdém sedátku na chodbě soudu a snažila se ovládnout své nervové vypětí. Se synem nemluvila. Ten naopak v okolí soudní síně neustále pochodoval. Při výpovědi u soudu se rozhodla naznačit více. „Pro mě to není jednoduché. Několikrát byl v léčebně. Myslím, že trpí nějakou poruchou, ale sám odbornou pomoc nevyhledá. Už je ale dospělý a já jako matka se už cítím bezmocná,“ uvedla.

Za zločiny znásilnění a vydírání poslal ve středu 4. ledna českolipský soud na 7,5 roku do věznice s ostrahou 66letého Štefana Hami.
Seniora místo poklidné penze čeká 7,5 roku v cele. Celý život napadal ženy

Soudkyně Bohatá Koldovská konstatovala, že vztahy v rodině nelze označit za růžové a vyjádřila jí pochopení, i když jen těžko může ze své pozice pro ni nalézt nějakou účinnou pomoc. „Léčbu můžete nastoupit i ambulantně, mnoha lidem už opravdu pomohla,“ nabádala syna i jeho matku.

Během projednávání padly směrem k Jiřímu V. upřesňující dotazy soudu na to, jaký aktuálně vede způsob života, kde bydlí, kde pracuje a podobně. „Žiju u matky, hledám si nějaké náhradní bydlení. Měl jsem v posledních letech docela odpracováno, tak jsem si chtěl chvilku odpočinout, chtěl jsem trávit čas s rodinou, protože jsem byl vyčerpán z předchozí práce,“ popsal realitu svého života mladý muž. „Žil jsem se svých úspor,“ dodal.

V rámci řízení soudkyně zrekapitulovala také skutečnost, že obžalovaný měl v rejstříku trestů jen jediný záznam, a to z roku 2014 za stejný přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, ale během zkušební doby se osvědčil a soud k němu už nepřihlížel.