Školy jsou o prázdninách opuštěné. Alespoň tak přemýšlí zloději, kteří je v letních měsících zřejmě považují za zlatý důl. Volno školáků je teprve ve své čtvrtině a policie v kraji již řeší několik vloupaček do budov po celém kraji.

Naposledy takhle „navštívili“ zloději minulou středu v noci základní školu v centru Jablonce nad Nisou. V přízemí budovy si vyhlédli okno do jedné z tříd, které poté vypáčili. „ Zloděj budovu prohledal a odnesl si diaprojektor značky Panasonic, LCD televizor a další příslušenství k promítání,“ vypočítala mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Zloděj se ale s lupem nehodlal tahat a ve škole si také ukradl kárku, na kterou všechny ukradené věci uložil a odjel. Škole způsobil škodu 27 tisíc korun.

O pár dní dříve přišel na svá školní léta zavzpomínat nenechavec do školní budovy ve Vratislavicích nad Nisou. Jeho postup byl téměř shodný s kolegou. Vypáčil dveře bočního vchodu školy a budovu si v klidu prošel. „Zřejmě se mu nic nezalíbilo, protože ze školy se nakonec nic neztratilo.“ popsala Knopová. Škole ale škoda vznikla i bez toho. Na opravu dveří bude muset ředitelka někde sehnat dvacet tisíc korun.

Cílem neznámého zloděje se minulý týden stala také Základní škola v Kravařích na Českolipsku. V noci na čtvrtek pachatel vypáčil okno u objektu školní jídelny a uvnitř poté prohledal sklad a kancelář. Hodily se mu nejrůznější potraviny a cukrovinky, ale také drobné mince. Kravařská škola vyčíslila škoda na pět a půl tisíce korun.

Z budovy Středního odborného učiliště na Palackého náměstí v České Lípě zase zmizelo deset metrů měděných okapových svodů. Učilišti tím vznikla škoda ve výši 4 000 korun. Okapy nejspíš skončí v nějaké výkupně barevných kovů, kde se je zloději, kteří je z budovy odcizili, pokusí zpeněžit. Policisté proto v této souvislosti provedou ve sběrnách barevných kovů kontrolu. Pachatele, v případě dopadení, může soud poslat až na dva roky do vězení.

Už koncem školního roku se na lup do jilemnické školy vydal zloděj. Neloupil přímo v ve třídách či kabinetech, ale vyhlédl si jednu z kanceláří. „Odcizil fotoaparát, flash kartu, peněženku s finanční hotovostí a platební kartu. Poškozeným je šedesátiletý muž. Škoda je ve výši téměř deset tisíc korun,“ řekla semilská mluvčí Soňa Šídová.

I když školy nezůstávají každý den úplně prázdné a například učitelé dohánějí administrativu, zlodějům to nevadí. Některé školy proto přistoupili na elektronické hlídání budov. Pokud se někdo snaží do budovy dostat, rozezní se alarm na služebně městské či státní policie.