Policisté uvedli, že za mříže se pašuje ledacos, ale tohle tu ještě nebylo. „Na základě oznámení pracovníků Vazební věznice v Liberci jsme se v lednu letošního roku začali zabývat kuriózním případem padělků poštovních známek. Ty objevila vězeňská služba při kontrole korespondence v balíčku adresovaném vazebně stíhanému muži,“ přiblížila mluvčí Krajského ředitelství Policie Libereckého kraje Ivana Baláková.

Kromě psacích potřeb se v něm podle ní nacházelo i patnáct aršíků poštovních známek s vánočním motivem, které už na první pohled vypadaly jako falzifikáty. „Více zdařilé pak byly tři falešné poštovní vánoční známky nalepené na samotném balíčku, který Česká pošta přijala bez námitek do přepravy a známky, kterými odesílatel opatřil deset dopisních obálek, jenž byly součástí zásilky. Tu odeslal z Českolipska,“ uvedla.

Mělo to být překvapení

Totožnost muže kriminalisté zjistili brzy. „Jedná se o čtyřicetiletého muže, který se pod tíhou důkazů k padělání známek přiznal. Vyrobil jich celkem sto padesát tři, přičemž hodnota podobné známky tehdy činila třiadvacet korun,“ pokračovala Baláková.

Svůj čin podle ní vysvětlil tím, že chtěl svému příbuznému, kterého má rád, udělat radost a umožnit mu, aby mohl z věznice posílat dopisy. „Mělo se prý jednat o překvapení pro obviněného,“ zmínila mluvčí. Svým činem se mu ale podle ní přiblížil víc než chtěl, protože mu nyní za přečin padělání a pozměnění známek hrozí až roční pobyt za mřížemi.

Baláková připomněla, že policisté v Libereckém kraji už v minulosti objasňovali případy pašování drog nebo mobilních telefonů do věznic k obviněným či odsouzeným. „Ovšem padělané poštovní známky importované do věznice řešíme poprvé,“ uzavřela.