Jen pět dní na svobodě stačilo mladému recidivistovi z Českolipska, aby přepadl tři ženy a pokusil se je oloupit o kabelku. Lapka, kterého policisté viní také z krádeže, teď čeká v cele na rozhodnutí o uvalení vazby. V případě odsouzení mu hrozí až 10 let za mřížemi. Policisté kabelkového fantóma zadrželi ve čtvrtek, podle nich je jím mladý muž z Českolipska, (ročník narození 1989).

Mladík, který před týdnem vyšel z vězení, kde si odpykával trest za majetkovou trestnou činnost, chtěl poprvé loupit tři dny po propuštění. První oběť si vyhlédl v úterý před polednem v Děčínské ulici v České Lípě.

„Pachatel poškozenou strčil, chytil její kabelku a následkem toho se společně skutáleli ze stráně vedle chodníku. Neustále se s ženou přetahoval o kabelku, kterou se jí snažil vytrhnout," líčí přepadení policejní mluvčí Petr Kmínek.

VÝZVAPolicie hledá jednu z přepadených žen, na kterou mladík zaútočil 18. 3. 2014 kolem 14. hodiny v České Lípě na pěší cestě mezi řekou Ploučnicí a Městským stadionem. Přihlásit se může na bezplatné lince 158 nebo kterékoliv služebně policie.

Lupič podle něj o kabelku ztratil zájem kvůli aktivní obraně třiapadesátileté přepadené ženy a jejímu volání o pomoc. Na místě po něm zůstal kočárek, který krátce předtím ukradl na sídlišti Sever.

Neúspěšnou loupež si hodlal mladý muž vynahradit; o dvě hodiny později zaútočil na cestě pro pěší mezi řekou Ploučnicí a Městským stadionem. „Zezadu přistoupil k dosud neznámé ženě, povalil ji na zem s úmyslem odcizit její kabelku. Poté, co žena upadla na zem, svého jednání zanechal a z místa utekl," říká mluvčí.

Policisté vyzývají přepadenou ženu, aby se přihlásila. „Může tak učinit na bezplatné lince 158 nebo kterékoliv služebně policie," říká Kmínek.

Ke třetímu přepadení se mladík odhodlal ve čtvrtek dopoledne. Na stezce pro pěší podél železniční tratě mezi Arbesovou a Českokamenickou ulicí se opět vrhl po kabelce. „S přepadenou se o ni přetahoval, až došlo k přetržení ucha od kabelky. Žena aktivním odporem svou kabelku ubránila a pachatel z místa utekl," líčí Kmínek.

Podle mluvčího se zadržený pachatel doznal. „Ve věci je podán návrh na jeho vzetí do vazby," říká Kmínek.