Scénář bývá vždy velmi podobný. Neznámí muži osloví majitele domu s výhodnou nabídkou opravy okapů či žlabů. "Nejdříve se s majitelem ústně dohodnou na drobné opravě, se kterou majitel souhlasí, avšak následně bez jeho vědomí udělají další práci, za kterou požadují nemalé peníze," řekla tisková mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová. "Majiteli potom nevystavují fakturu. To odůvodní tím, že by oprava s fakturou stále mnohem více peněz. Ani konečná zaplacená částka ale neodpovídá té, na které se původně dohodli," uvedla Šrýtrová.

První případ se odehrál 25. května v obci Staré Splavy na Českolipsku. Tři neznámí muži tam oslovili u domu majitele s tím, že potřebuje opravit část okapu. Se souhlasem majitele domu, kdy se dohodli na opravě za částku 1500 korun, se pustili do práce. Řemeslníci poté bez jeho vědomí vyměnili celý okap v přední části domu a nakonec požadovali zaplatit částku 20 tisíc korun. Majitel v tomto případě nesouhlasil a vyplatil jim pouze 13 tisíc korun.

Ten samý den oslovili majitelku domu v obci Jestřebí na Českolipsku čtyři muži s nabídkou výměny okapů v délce 58 metrů za částku 3 tisíce korun. Nakonec vyměnili okapy na celém domě za částku 104 tisíc korun. S ohledem na to, že jim majitelka udělala kávu a svačinu, požadovali nakonec částku 100 tisíc korun. Tu si také odnesli.

Třetí případ se stal o den později, tedy 26. května v obci Frýdštejn na Jablonecku. Zde oslovili tři neznámí muži majitele domu opět s nabídkou výhodné výměny okapů. S majitelem rodinného domu se původně domluvili na částce 700 korun. Ta se nakonec změnila 18 tisíc korun.

"Ve všech případech se tito údajní řemeslníci pohybovali ve vozidle dodávkového typu. První dva případy jsou prošetřovány českolipskými kriminalisty a třetí případ policisty z Obvodního oddělení Rychnov u Jablonce jako podezření z přečinu podvodu," popsala Šrýtrová. Dále také dodala, že policie žádá další případné svědky, kteří by mohli uvést jakékoliv poznatky k těmto řemeslníkům nebo občany, kteří mají podobnou neblahou zkušenost, aby se obrátili na jejich bezplatnou linku 158. Informace mohou sdělit také na kterékoliv služebně.

Preventivní rady policie:
Upozorňuje občany, aby zadávali práci a předávali finance pouze prověřeným osobám a společnostem.
Pokud nestojíte o nabídku podobných řemeslníků, je důležité ji ihned na začátku striktně odmítnout.
V případě sjednání řemeslnické práce, je dobré zaplatit za práci až po jejím provedení a také mít doklad o zaplacení pro případnou následnou reklamaci.
Když vznikne jakýkoliv problém, který se může zdát zejména starším lidem nepříjemný a složitý, je dobré zavolat své příbuzné nebo sousedy, aby na vyřešení nebyli sami. Stejně tak je možné ihned zavolat na policii.
Zdroj: Police ČR