Libercem právě hýbe případ, kdy se podvodník po telefonu vydává za vnuka seniorek a tahá z nich peníze, pro které si přijde jeho kamarád. Snažil se tak nachytat dvě důchodkyně, ty jeho lest ale prohlédly.

Na podezřelé nabídky nereagovat

Policie ale důrazně varuje: podvodník to může zkoušet i nadále. „Vyzýváme všechny, zejména seniory, aby si podobné telefonáty ihned ověřovali u svých příbuzných, případně na ně vůbec nereagovali,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Zlodějka okradla neslyšící ženu

Ještě opovrženíhodnější případ se odehrál v polovině prosince, kdy zlodějka okradla neslyšící stařenku. Vetřela se k ní pod záminkou, že je z České unie neslyšících. Případ rozzlobil, ale především zarmoutil i samotné zástupce unie. „Podvodníci si vymyslí opravdu neskutečné věci. Byli jsem z toho v šoku a ihned jsme varovali i ostatní neslyšící. Je nám smutno z toho, co se paní stalo, a doufáme, že podvodnici najdou a potrestají,“ uvedla sociální pracovnice České unie neslyšících Lucie Romancová.

Zatím ji ale nenašli. Šestaosmdesátiletá stařenka sice nejprve zůstala duchapřítomná a řekla jí, že žádné peníze nemá. Podvodnici se však povedlo vetřít se do bytu a seniorka stupňujícímu nátlaku ženy nakonec nedokázala odolat. Zlodějce půjčila čtyřicet tisíc. Veškeré své úspory.

„Podvodníci si vymyslí opravdu neskutečné věci. Byli jsem z toho v šoku a ihned jsme varovali i ostatní neslyšící.“ Lucie Romancová, Unie neslyšících

A v podobných případech se dá pokračovat dál. Minulý týden se vetřeli ke staré paní dva výtečníci s tím, že jí jdou vyměnit zámek u dveří. Řekli jí, že se to týká celého domu. slovo ale nedodrželi, shrábli deset tisíc a zmizeli neznámo kam. Již na podzim zase další nepoctivec nabídl starší ženě z Liberce broušení nožů. Ty jí skutečně nabrousil, ovšem když se s nimi vrátil, prohledal jí i byt a okradl ji o životní úspory.

Jelikož předpoklad, že podvodníci vymizejí, není moc pravděpodobný, všem poctivým lidem tak nezbude, než být velmi opatrní a raději ničemu a nikomu nevěřit. A jak radí policie, ani neotevírat dveře, pokud toho člověka neznám.