Falešných pracovníků vodárny v posledních dnech přibylo. Policie i Severočeské vodárny před podvodníky varují.

V úterý ráno zazvonil u domu osmdesátiletého seniora muž, který šel údajně provést odečet vodoměru. Důvěřivý majitel jej dobrovolně pustil. „Zloděj využil této příležitosti a ze skříně nepozorovaně odcizil třicet tisíc korun v hotovosti,“ uvedl semilský policejní mluvčí Petr Kmínek. Potom podvodník zmizel.

Podobný případ se odehrál minulý týden v České Lípě. Dvojice žen se také vydávala za pracovnice vodáren, které staršímu manželskému páru přišly vrátit přeplatek za vodu. Místo toho jim ale ukradly úspory. „Podařilo se jim zjistit, kam si staří lidé schovávají peníze, a zatímco je jedna z žen zaměstnala, druhá hotovost ukradla,“ uvedla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Seniorům sebraly 45 tisíc a navíc zmizela i tisícikoruna, o které tvrdily, že je to ten zmíněný přeplatek.

Policisté před podobnými praktikami důrazně varují. Podle nich musí být pracovník vodárny rozpoznatelný. „Pracovníci vodárenské společnosti nosí pracovní oděv s logem této společnosti a prokazují se průkazem,“ uvedl Kmínek. „Také nabádáme seniory, aby nikoho cizího do bytu nepouštěli,“ doplnila Baláková.

K obezřetnosti vybízí i Severočeské vodárny a kanalizace. „Zaměstnanci Severočeských vodovodů a kanalizací se prokazují průkazem, který má velikost běžné čipové karty a kromě názvu společnosti a jména zaměstnance je na něm i osobní číslo zaměstnance a fotografie. Průkaz bez těchto znaků není průkazem zaměstnance SČVK,“ vysvětlila tisková mluvčí vodáren Iveta Kardianová. Podle ní mají zaměstnanci také bundu s logem společnosti.

Kardianová také připomněla, že žádné přeplatky v hotovosti zaměstnanci lidem domů nenosí. Pokud si lidé nejsou jisti, mohou kdykoliv volat na zákaznickou linku 840 111 111, kde si mohou informace o zaměstnancích ověřit.