Pojistných podvodů v Libereckém kraji přibývá. Lidé, kteří pojišťovnám hlásí škody, jsou přitom ve vymýšlení příběhů čím dál vynalézavější. Zkušení pojišťovací detektivové ale ve většině případů snahu o podvod odhalí.

Vymámit peníze z pojišťovny zkusil v Libereckém kraji třeba majitel staršího vozidla BMW. Do auta se mu prý během noci vloupali zloději a ukradli autorádio.

„Majitel při vší smůle ocenil alespoň to, že mu násilníci neprohodili oknem dlažební kostku, ale dveře si dokázali otevřít bez použití násilí. Při vyšetřování jsme zjistili, že se autorádio po několika dnech objevilo v nedaleké zastavárně. Odnesl ho tam právě majitel vykradeného vozu," popisuje mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

„Autorádio chtěl majitel zpeněžit dvakrát jednou v zastavárně a podruhé v rámci pojistného plnění z havarijního pojištění. Jedná se tedy o pojistný podvod, i když ne od příliš kreativního autora," dodává Bálek.

Nárůst o 2,2 milionů

Za prvních šest měsíců letošního roku odhalili detektivové Allianz pojišťovny v Libereckém kraji podvody za 4,8 milionů korun. To je o 2,2 milionů víc než za stejné období v loňském roce. Počet prošetřovaných případů vzrostl o 21. Zatímco loni se detektivové podrobně zabývali 30 událostmi, letos jich bylo už 51.

Naopak Česká pojišťovna v Libereckém kraji hlásí mírný pokles, i když se ji celorepublikově pokusilo přelstít víc klientů. Během prvního pololetí tohoto roku odhalila v kraji pojistné podvody za 14 milionů korun. Loni ale byla částka vyšší jen o 200 tisíc korun.

Lékaře odhalí ve čtvrtině případů

V poslední době přibývá hlavně lidí, kteří si vymýšlí různá zranění a snaží se získat peníze z úrazového pojištění. Do podvodů se stále častěji zapojují i lékaři. „Prokázání pojistného podvodu v úrazovém či životním pojištění bývá zpravidla složitější než například v autopojištění. Přesto se účast lékařů na podvodu prokáže ve čtvrtině prošetřovaných případů," říká ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl.

Řada lékařů se na podvodech nepodílí úmyslně. „Neuvědomují si, že například neopodstatněným prodlužováním pacientovy léčby se podílí na pojistném podvodu a mohou za to být sankcionováni," varuje Michael Maierl.

Výjimkou nejsou ani situace, kdy se na podvodu podílí víc lidí. Cyklista z Liberce chtěl pojišťovnu obelstít se dvěma kamarády.

„Ohlásil nám, že jel na kole, když tu mu náhle do cesty vstoupil chodec, kterého lehce zachytil, řídítkem mu roztrhl koženou bundu a rozbil luxusní hodinky za 42 tisíc korun. Poté údajně narazil do automobilu a poškodil levé přední dveře, sklo, střechu vozu i své kolo," líčí mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Při vyšetřování vyšla najevo řada nesrovnalostí a cyklista se k podvodu přiznal.

Podle statistik pojišťoven podvádí nejvíc lidé v Praze a Středočeském kraji, nejméně na Vysočině.

Důkazy a svědky hledáme i v terénu

Severní Čechy - Ač jsou podvodníci stále vynalézavější, většina případů, s nimiž se detektivové pojišťoven setkávají, kopíruje už známý scénář. Podle šéfa vyšetřování Allianz pojišťovny Michala Vlka však každý uzavřený případ nemusí být nutně podvodem. Odhalit skutečného podvodníka ovšem vyžaduje spoustu mravenčí práce.

Jak vyšetřování pojistného podvodu probíhá?

Je to vysoce analytická, často i rutinní práce. Několikrát prověřujeme všechny podezřelé události, pracujeme s detaily, hledáme souvislosti, často vyrážíme do terénu, kde hledáme důkazy a svědky. K tomu musíte být psycholog, mít velkou dávku trpělivosti, vytrvalosti a být připraven na dlouhý proces, který může trvat i měsíce.

S jakými druhy podvodů se setkáváte nejčastěji?

Většina jich je stále jako přes kopírák. Ze statistik vyplývá, že stagnuje a v některých regionech dokonce klesá podvodná činnost u pojištění aut, zejména u krádeží a vloupání. Naopak podvodníci stále častěji hledají spojence a neváhají oslovit policisty, soudní znalce, lékaře, pojišťovací poradce, ale i likvidátory a jejich vynalézavost nezná hranic. Prošetřovali jsme ale i zcela neuvěřitelné případy, u nichž se nakonec prokázalo, že nejde o podvod a událost se stala tak, jak ji klient popsal.

Proč jsou některé regiony vysloveně rájem podvodníků?

Obvykle je to souhra několika regionálních faktorů, kterým vévodí vysoká míra nezaměstnanosti a nízké průměrné mzdy. Ale existuje spousta dalších, velmi subjektivních příhodná lokalita, lidská mentalita, ale třeba i aktuální počasí a mnohdy velmi náhodné jevy, které nastartují moment odhodlání se k podvodu. Prostě příležitost dělá i podvodníka.

Druhou kategorií jsou ti, kteří se podvodným jednáním vyloženě živí. Organizované skupiny však mají čím dál menší šance, protože výměna informací mezi týmy vyšetřovatelů napříč pojišťovnami funguje jak centrálně na poli České asociace pojišťoven, tak individuálně na bázi osobních kontaktů.