Texty některých podvodných inzerátů se opakují již několik let beze změn. Ale podvodníci přicházejí také s dalšími, novými nápady. Nabízejí v inzertních časopisech, na internetu nebo se jejich nabídky objevují ve schránkách. Ty nejotrlejší oslovují lidi na ulici.
Stovky oklamaných lidí se ke své chybě nepřizná, stydí se, nebo se jim nevyplatí kvůli vyhozeným pár stokorunám ztrácet čas na policii.
„Pravdou je, že jsme v poslední době neřešili žádný takový případ,“ řekla mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Podle ní je možné, že lidé se lidé se ztrátou peněz smíří. To potvrzuje i paní Monika z Jablonce, která nechtěla zveřejnit své celé jméno.
„Slyšela, jsem, že je většina inzerátů podvod. Jenomže když se člověk na delší dobu ocitne bez práce a ve finanční tísni, reaguje jinak,“ řekla Monika. Při svých pokusech o finanční přilepšení přišla o necelých tisíc korun. „Nehlásila jsem to. Jednak se nechci nikomu zpovídat a navíc nevěřím, že by mi ohlášení na policii peníze vrátilo,“ dodala.
Mezi mořem nabídek se najdou podvodníci, kteří zvolili jinou metodu. „Asi jsem hloupá a ke všemu mám smůlu. Navlékala jsem korálky. Dodnes jsem neviděla ani korunu,“ řekla Monika.
Ani neví po kom by peníze měla požadovat. Ve smlouvě chybí jakékoliv kontaktní nebo identifikační údaje. Tato zkušenost jí nestála sice žádné poplatky, ale na její práci se přiživili podvodníci.
Nezaměstnanosti využil i podvodník, který oslovoval vytipované zájemce přímo v ulicích Turnova. „Pachatel nabízel zprostředkování zajímavých pracovních pozic v nově postavené výrobní firmě,“ řekla mluvčí Policie ČR v Semilech Soňa Šídová. Chtěl poplatek za informace a administrativní pomoc.
Podvodníci stále reagují na nové podněty. Záměrně nepřipravují lidi o vysoké částky. Získají tak víc “klientů“ a téměř nikdo je nežaluje.