Zakuklení ozbrojenci se samopaly v ruce a svědek kvůli obavě o bezpečnost ve vedlejší místnosti. Mimořádná bezpečnostní opatření znovu provázela další jednání v případu údajné vraždy podnikatele Martina Říhy.

Před krajským soudem v Liberci opět stanuli Robert Šulc, Pavel Malý a Vladimír Stratil, které obžaloba viní z toho, že Říhu mučili a následně zavraždili. Obžalovaným je i Josef Pavelka, který se měl k Říhovi domů vloupat. Soud ve čtvrtek vyslechl tři svědky. Právě při výsleších se naplno projevila bezpečnostní opatření, jeden ze svědků si vyžádal nezmiňování v médiích, další vypovídal ve vedlejší místnosti skrz otevřené dveře.

To se nelíbilo některým z obhájců obžalovaných, kteří kritizovali, že výpověď svědka Samiho Hefnera špatně slyší a že jeho podoba je beztak všem známá. „S navrženými bezpečnostními opatřeními souhlasím,“ uvedla ale soudkyně Eva Drahotová.

Svědek Hefner také naznačil, že má obavy o svoje bezpečí. „Doneslo se ke mně, že obžalovaní rozhlašují, že až případ skončí, tak si to se mnou vyřídí,“ tvrdil. Vypověděl totiž, že se mu obžalovaný Pavelka v jednom pražském baru s činem svěřil. „To, co odpovídá, je absolutní lež,“ ohradil se Pavelka. Hefner navíc sám aktuálně sedí ve vězení kvůli jiné trestné činnosti.

Proces se zřejmě chýlí ke konci, další jednání je nařízeno na konec května, kdy by mohly přijít na řadu závěrečné řeči. Historie případu sahá na začátek století. Zakladatel První pražské družstevní záložny Říha obral tisíce lidí o více než 276 milionů korun. Do vězení nenastoupil, protože v roce 2003 náhle zmizel. Neodebral se ovšem do zahraničí, jak se mnozí domnívali. Teprve před pár lety policisté oznámili, že se Říha stal obětí vraždy. Tělo však neobjevili.