Policisté na Českolipsku vyšetřují další brutální zabití koně v obci Kravaře. Pachatel uškrtil sedmiletou klisnu na soukromé zemědělské usedlosti. Deníku to potvrdila mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

„Policie přijala oznámení od majitele. Usmrcený kůň měl kolem krku pevně omotané lano, které bylo přivázané ke stromu. Zvíře mělo také svázané přední i zadní nohy, a ty pak ještě pachatel provázal mezi sebou," upřesnila policejní mluvčí.

Ke smrtícímu útoku došlo v nočních hodinách ze středy na čtvrrtek. Jednalo se o strakatého poníka, pachatel jej nalákal na jídlo a poté, co jej svázal, se zvíře v podstatě v panickém záchvatu boje o vlastní život samo udusilo. Trpělo přitom stejně, jako kdyby šlo o člověka.

Další pokus o zabití hlásili z Provodína

„Kapacita plic je velmi podobná. Až sedm minut mohlo trvat než zvíře ztratilo vědomí, potom další do selhání životních funkcí," řekla Deníku veterinářka Lydia Čačková, která zvíře ohledávala.

Na stejné usedlosti se někdo pokusil podobným způsobem v minulém týdnu odlákat jalovici. Policisté současně dostali podnět k vyšetření pokusu o zabití koně na farmě v obci Provodín.

Místní poznali vraha z Kravař

Majitelé tam v pondělí našli zvíře s utaženou šňůrou okolo krku, na ní byly tři pevné uzly. Jak tvrdí místní obyvatelé, den před útokem se v blízkosti farmy v Provodíně měl údajně pohybovat třiadvacetiletý Michal M. z Janovic u Kravař, obviněný ze spáchání přečinu týrání zvířat, kterého se dopustil zvlášť brutálním usmrcením jezdeckého koně v Kravařích letos na konci května.

„Vidělo ho tady několik lidí, jeho tvář dobře známe, protože tady s rodinou dlouho žil, chodil tady i do školy," řekla místní žena, jejíž jméno redakce zná, ale s ohledem na vyšetřování jej uchová v tajnosti.

Po mladíkovi, který byl po nedávném činu i přes snahy policie vyšetřován na svobodě na základě rozhodnutí státního zástupce, včera vyhlásila policie včera rozsáhlé pátrání. Do akce se zapojilo 60 policistů se služebními psy, pomáhal vrtulník i strážníci z České Lípy a dobrovolní hasiči. Mladíka zadrželi ve čtvrtek ve 21.15 na louce v obci Janovice u Kravař. Když spatřil uniformy, dal se na útěk, proti policistům ale neměl žádnou šanci.

Zadrženého mladíka policisté nově důvodně podezřívají z týrání zvířat ve fázi pokusu v Provodíně a z dokonaného přečinu týrání zvířat v Kravařích v souvislosti s usmrcením sedmileté klisničky poníka. Horzí mu tři roky za mřížemi.

V Provodíně zřejmě zaútočil v noci z 19. na 20. července. „Je podezřelý z toho, že uvázal jedné z klisen smyčku kolem krku a lanem ji připoutal ke kovové konstrukci. Kůň se neudusil jen proto, že se ze zajetí dokázal vytrhnout. Po laně mu zůstal otok na krku," popsala policejní mluvčí Ivana Baláková.

Vyšetřovatel podle jejích slov v tuto chvíli zpracovává usnesení o zahájení trestního stíhání pro výše uvedené skutky, které mu ještě dnes doručí. Podezřelý mladík dostane lhůtu ke zvolení obhájce, a pokud si ho nezvolí, požádá vyšetřovatel soud, aby mu ho ustanovil.

„Teprve potom bude za účasti obhájce vyslechnut v procesním postavení obviněného. Vyšetřovatel po ukončení tohoto výslechu podá podnět k jeho vzetí do vyšetřovací vazby, a to proto, aby na svobodě svou trestnou činnost nezopakoval a aby se trestnímu stíhání nevyhýbal," dodala Baláková.

Utýraný kůň v Kravařích z května 2015.Mladík už se zodpovídá z květnového brutální zabití jezdeckého koně na soukromé pastvině v Kravařích. Když zvíře chytil, uvázal mu kolem krku smyčku, která ho rdousila, a pak mu podřízl hrdlo. V době, kdy ve zvířeti ještě pulsovalo srdce, mu vrazil do řitního otvoru kůl, stahoval z něj kůži a odřezával maso. Odnesl si asi čtyři kilogramy svaloviny.

Porcování koně zaživa tehdy odůvodnil tím, že měl podle svých slov velmi špatný den.

Je to deviant, tvrdí psychiatr sanatoria

Jak začátkem června do policejního protokolu uvedl muž, který majiteli zvířat v Kravařích vypomáhá s chovem, brutálně usmrcený kůň netrpěl poprvé.

Český teplokrevník už dříve utrpěl 3 centimetry hlubokou a přes 40 centimetrů dlouhou řeznou ránu na zadní levé kýtě. „Koně tehdy ošetřil sám majitel, na noze mu zůstala velká jizva. Bylo zřejmé, že ránu způsobil člověk," uvedla tehdy mluvčí policie Baláková.

Zvlášť ohavný čin, kterého se Michal M. dopustil, je s nejvyšší pravděpodobností projevem sexuální deviace. Připustil to Ladislav Hnídek, lékař Psychiatrického sanatoria v České Lípě, který případ sleduje.

„Pravděpodobně spojený se zvláštní povahovou strukturou a možná intelektovým omezením. Takovéhle činy se čas od času vyskytnou zvlášť u dospívajících nebo dozrávajících jedinců," vysvětlil psychiatr.

Podle něj je takový člověk svému okolí určitě nebezpečnější než kdokoliv jiný, sám sobě by ale prý zřejmě neublížil. „Nestává se, aby si takoví lidé ublížili, ale konkrétně se vyjádřit nemohu. Určitě je potřeba, aby se mu věnovali odborníci," podotkl Hnídek. Jak doplnil, nejčastější příčinou sexuální deviace obecně je nevhodná kombinace genů a později pak výchovy. Léčí se většinou ústavní léčbou nebo ambulantně.

Případ z konce května i ten, co se odehrál v Kravařích tento týden, velice pobouřil veřejnost. „Oko za oko, zub za zub," rezonuje nejčastěji internetovými diskusemi. Lidé v nich nelidský čin absolutně odsuzují a pro pachatele žádají adekvátní trest.

První týden dokonce vznikla na internetu petice, ve které lidé žádají pro stíhaného nejvyšší možný trest. Do včerejška se pod elektronický dokument podepsalo přes 6 tisíc uživatelů internetu.

Hrozí mu tři roky, lidé chtějí odplatu

„Dnes kůň, zítra dítě. S jídlem roste chuť! Sadisty bych vykastrovala a pak poslala minimálně na osm let do cely se zákazem návštěv a vycházením na denní světlo, aby popřemýšleli, jestli jim tohle ubližování nevinným stálo za to," zní jeden z komentářů pod peticí. „Zrůda hnusná. Nepatří do společnosti, ale za mříže," píší další.