Na drogy a alkohol u návštěvníků festivalu Mácháč 2013 se v pátek zaměřila kontrola na odstavném parkovišti za Jestřebím. Hned u prvního vozidla kontrola odhalila digitální váhu. „Nejedná se o klasické zařízení, které vozí lidé u sebe. Jedná se o váhu, se kterou se dá zvážit dávka drog", řekl jeden ze zasahujících celníků.

Vozidlo následně prohledal celník se psem a odhalil v jednom ze zavazadel plastovou krabici s marihuanou. Test na drogy nepotvrdil, že by řidič drogy požil, ale stěry odhalily, že je držel v ruce. „Jedná se o dealera", odhalil celník. Českým celníkům z Celního ředitelství Liberec pomáhají i kolegové ze sousedního Saska. Kolem Doks operuje pořádková, dopravní, kriminální i poříční policie, která bude na festival Mácháč dohlížet z člunů. Bezpečnostní akce potrvá až do nedělního večera.

Taneční festival Mácháč 2013 začal na pláži Klůček na břehu Máchova jezera v pátek odpoledne. Každý rok se na něj přijíždí zhruba 10 000 diváků. Letos se po pěti letechpodařilo prodat všechny vstupenky.  "Jsme překvapeni a opravdu velmi nadšeni, že se nám povedlo přilákat na pláž Klůček tolik milovníků elektronické taneční hudby. O to více, že se jedná převážně o mladší publikum, kvůli kterému jsme před třemi lety začali dělat dramaturgické změny, protože jsme měli pocit, že festival by mohl do budoucna stagnovat," uvedl pořadatel festivalu Zdeněk Gabriel.

V roce 2008 přišli příznivci taneční hudby hlavně na nizozemského dýdžeje, který vystupuje pod uměleckým jménem Tiësto. Hlavními hvězdami letošního ročníku je belgická dvojice Dimitri Vegas & Like Mike a také novozélandští W&W, kteří vystoupí po půlnoci. Právě zahraničním umělcům bude patřit první festivalová noc. Noc na neděli obsadí přední domácí dýdžejové. Návštěvníky čeká několik hudebních scén. Hlavní pódium umístěné ve vodě nebo pro nové talenty.

Nedaleko Doks se o tomto víkendu koná ještě jeden hudební festival - Hrady.cz. Na pouce pod Bezdězem vystoupí Tomáš Klus. Kryštof, Wohnout či Aneta Langerová.

Kvůli oběma festivalům policisté každoročně přijímají zvýšená bezpečnostní opatření. Loni policisté u Doks našli drogy u 19 lidí, zadrželi jednoho celostátně hledaného muže a řešili několik krádeží. Dvanáct řidičů bylo pod vlivem alkoholu nebo drog.