Falešný pracovník plynáren zazvonil u dveří panelového bytu v Sadové ulici v Novém Boru. Třiašedesátiletá nájemnice mu uvěřila, že je pracovníkem společnosti RWE a přichází zkontrolovat plynový sporák.

„Muž sporák prohlédl a prohlásil, že je závadný, a že ho musí vyměnit. Za tímto účelem si od paní vyžádal vyplatit na místě zálohu ve výši 5 920 korun s tím, že ještě téhož dne přiveze a nainstaluje do bytu plynový sporák nový. Ovšem od doby, kdy s penězi odešel, ho už nájemníci bytu neviděli,“ popsala průběh události mluvčí českolipských policistů Ivana Baláková.

Žena už podala trestní oznámení a policisté nyní po podvodníkovi pátrají. Je však velmi pravděpodobné, že bude ve své činnosti pokračovat a pokusí se okrást další lidi. Ohroženi jsou zejména osaměle žijící senioři.

Objevil se ve Cvikově

Případ falešného pracovníka plynáren se objevil také ve Cvikově. Muž podobného vzezření jako ten, co okradl starší ženu v Novém Boru, zazvonil v minulém týdnu u bytu dvaaosmdesátiletého muže a vylákal z něj dva tisíce korun.

Údajná kontrola měla podobný scénář jako v prvním případě. „Neznámý muž konstatoval, že plynový sporák je vadný a majiteli bytu nabídl, že mu za určitou sumu dodá nový. Senior měl u sebe jen dva tisíce korun, které mu vydal a falešný plynař se již neukázal,“ popsala průběh události policejní mluvčí.

Případ se odehrál ve cvikovské Vančurově ulici, kde se shodou okolností v ten den pohybovali skuteční pracovníci plynáren. „Je možné, že to pachatele inspirovalo. Pravděpodobně se však jedná o stejného muže, který podvedl ženu v Boru. V obou případech se jednalo o vysokého statného muže s černými vlasy,“ dodala mluvčí. Cvikovský podvodník měl na sobě kostkovanou košili a tmavé kalhoty.

„Ještě dříve, než si pracovníky jakékoliv společnosti pustíte do bytu nebo domu, vyžádejte si jejich identifikační údaje a pak si ověřte jejich totožnost telefonicky v jejich firmě. Starším osobám doporučujeme, aby si, je-li to možné, pozvali do bytu souseda nebo člena rodiny, který při návštěvě cizí osoby v domácnosti dohlédne na jejich bezpečnost,“ radí Ivana Baláková.

Dále je nutné si zapamatovat, že velké obchodní společnosti nevyřizují platby se zákazníky předáváním peněz v hotovosti, ale ve většině případů už jen bankovním převodem na účet. V případě jakýchkoliv pochybností o tom, zda jste se stali oběťmi podvodu, kontaktujte tísňovou linku Policie ČR 158.

Popis nepravého montéra

Muž ve věku mezi 45 až 50 lety. Je vysoký 180 - 190 cm, statné, nikoliv obézní postavy.
Má krátké, tmavohnědé vlasy. Mluví plynule česky bez cizího akcentu.
Muž byl oblečený do tmavomodré montérkové bundy a do tmavošedých montérkových kalhot. S sebou měl řemeslnickou brašnu na nářadí a představil se jako pracovník plynáren.
Jedná se o velmi výřečného muže s příjemným vystupováním.