Hodinu trvající drama se odehrálo v pondělí 16. ledna po setmění v Pihelu. Na jeho začátku byla náhlá návštěva příbuzného majitele rekreační chaty. Když se pohyboval po zahradě, zvnitřku uslyšel podezřelé vrznutí. 

Když šel muž objekt zkontrolovat, uvnitř objevil neznámého mladíka. "Ten se mu začal omlouvat za to, že chatku přechodně užívá, a prosil ho, aby ho z ní nevyháněl. Dokonce mu nabídl, že může pracovat na zahradě. O takovou výpomoc ale nikdo nestál, a tak oznamovatel vytočil linku 158 a v chatce ho zamknul," popsala začátek událostí policejní mluvčí Ivana Baláková.

Mladík však na majáky nečekal a utekl sklepem, kterým se předtím do objektu i dostal. 

Ilustrační foto
Opilý se projel autem své matky a havaroval, nesmí 18 měsíců řídit

Když policie dorazila, výtečníka už nenašla. Začala tedy obezřetně propátrávat široké okolí chatky až k přilehlému lesu. "Zloděj se krčil za hromadou klestí v lese a svůj úkryt se zdráhal opustit. Opakované výzvy policistů neuposlechl a naivně věřil tomu, že jim uteče," uvedla mluvčí Baláková. Výzvy mužů zákona k zastavení prchající mladík ignoroval. Policisté proto vypálili dva varovné výstřely do země. "Zloděj i přesto utíkal dál, ale naši dobře trénovaní kolegové ho vzápětí zadrželi," dodala mluvčí.

Ukázalo se, že jde o 29letého muže z komunity českolipských bezdomovců, který už byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost pravomocně odsouzen. Při tomto zadržení byl podle policie pod vlivem drog a choval se agresivně.

Elektrická koloběžka. Ilustrační foto.
V Lípě se muž projel bez dovolení na koloběžce, majitel mu dal facku. Bude soud

"Kriminalisté mu kromě vloupání do rekreační chatky v Pihelu prokázali i vloupání do dalších dalších tří objektů na Novoborsku a také krádeže ve třech panelových domech v České Lípě s celkovou škodou 137 400 korun. Bral vše, co se dá rychle prodat, například elektrokoloběžku, jízdní kola, elektrocentrálu a další věci," vypočítala Ivana Baláková.

Vyšetřovatel usoudil, že by člověk bez příjmů pravděpodobně na svobodě pokračoval v trestné činnosti. Navrhl tedy vzetí mladíka do vazby s obviněním z přečinů krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Soudce ve čtvrtek 19. ledna návrhu vyhověl a muž si tedy počká na soudní jednání ve vazební věznici. V případě odsouzení ho může čekat trest až tří let za mřížemi.