Teprve patnáctiletého mladíka ze skupiny útočníků, kteří brutálně napadli mačetami hosty jednoho z barů v Novém Boru, zadrželi novoborští policisté v pondělí dopoledne.

V policejní cele skončil už v neděli i sedmatřicetiletý muž. Jednoho z trojice zraněných mužů lékaři převezli do liberecké nemocnice, kde se podrobí speciálnímu neurochirurgickému zákroku. Krvavý útok v místních lidech vzbudil strach o jejich bezpečnost. Ve městě zvýšili dohled v rizikových lokalitách. Útočníci vyzbrojení mačetami a obušky vtrhli do baru v Purkyňově ulici v blízkosti náměstí v neděli krátce před druhou hodinou odpoledne.

Nic si nepamatuje

Po jejich řádění, které podle přímých svědků trvalo sotva pár minut, zůstali zranění tři muži, dva šestatřicetiletí a jeden ve věku 33 let. Záchranáři je všechny s řadou sečných a řezných ran a pohmožděninami odvezli do českolipské nemocnice.

„Třiatřicetiletý pacient byl po zajištění životních funkcí a stabilizaci stavu a zároveň po konzultaci s neurochirurgickým pracovištěm Krajské nemocnice v Liberci, převezen do liberecké nemocnice, kde se podrobí specializovanému neurochirurgickému zákroku,“ sdělil mluvčí Nemocnice s Poliklinikou v České Lípě Petr Pokorný. Ten doplnil, že další z mužů, který utrpěl lehká zranění, svévolně opustil nemocnici.

V českolipské nemocnici tak na chirurgickém oddělení zůstává poslední z trojice napadených. Ten si podle zjištění Deníku na útok údajně nepamatuje, protože když skupina vtrhla do podniku, seděl k ní zády u barového pultu.

Mají dalšího

Ještě v neděli odpoledne policisté dopadli sedmatřicetiletého muže. „V pondělí dopoledne pak teprve patnáctiletého mladíka, kterého policisté důvodně podezřívají, že se na útoku podílel,“ informovala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Ta doplnila, že o tom, z čeho budou oba zadržení obvinění, rozhodne vyšetřovatel liberecké kriminální služby, který si vyšetřování brutálního napadení převzal.

„Už nyní je však jisté, že bude případ kvalifikován jako zločin, kde horní hranice trestní sazby přesáhne pět let,“ doplnila Baláková. Za pokus o vraždu by útočníkům hrozilo až 18 let ve vězení.

Krvavému útoku podle přímých svědků předcházel incident se dvěma mladíky, jež si přišli zahrát automaty. Hosté je však vyhodili poté, co slovně uráželi obsluhu, která po nich požadovala občanský průkaz.

„Zhruba za dvacet minut se najednou otevřely dveře, vtrhlo sem asi sedm mužů a začali to tu řezat hlava nehlava,“ popsal v neděli krátce po řádění agresorů jeden z hostů baru. Další běžel pro pomoc na služebnu městské policie, která prakticky sídlí jen pár desítek metrů od místa událostí. „Trvalo snad deset minut než přijeli,“ tvrdili shodně svědci.

„Nechávám vše prověřit. Ale na dvanáctitisícové město máme v činné službě dva strážníky a ti, podle předběžných informací, byli zrovna na výjezdu v jiné lokalitě,“ reagoval starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

V baru byly kamery

Deníku se podařilo získat výpověď jednoho z bývalých zaměstnanců herny. „Zažil jsem tu tři incidenty a policisté přijeli vždy až za patnáct nebo dvacet minut. A to i v případě, když tehdejší obsluhu napadl útočník a prohodil s ní výlohu. Kdyby tu tenkrát nebyli zákazníci, mohla být mrtvá,“ řekl muž. Jeho jméno redakce zná, ale vzhledem k okolnostem respektuje jeho přání zůstat v anonymitě.

Ten upozornil na další věc. „Celý prostor herny tehdy zabíraly bezpečnostní kamery. Byly namířené na bar, stoly, rulety a automaty. Dva roky tam již nepracuji, ale domnívám se, že tam jsou pořád. Byly pro majitele jedinou pojistkou, aby mu někdo nevybral automaty,“ řekl muž.

Zvýšený dohled

Po neděli je místo brutálního útoku pod zvýšeným dohledem i zvenčí. „Nařídil jsem jeho monitorování, nejen aby se předešlo možným odvetným akcím, ale také kvůli kontrole nezletilých, aby nehráli automaty. Rovněž jsme posílili preventivní dohled nad jinými rizikovými lokalitami,“ vypočetl starosta opatření, které mají zmírnit obavy obyvatel o jejich bezpečnost.

A ti mají skutečně strach. Podle některých atmosféra v Purkyňově ulici houstla poslední tři měsíce. „Začali se sem stahovat podivná individua. Slovně napadali kolemjdoucí a ti se jim obloukem vyhýbali,“ řekl jeden z podnikatelů, který má provozovnu v ulici.