Mladá žena procházela před týdnem krátce před půlnocí kolem autosalonu na sídlišti Špičák v České Lípě, když ji přepadl útočník.„Pachatel ji chytil pevně kolem těla a začal ji osahávat na intimních místech. Potom ji povalil na trávník a snažil se jí svléknout oblečení,“ popsala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Žena se bránila a volala o pomoc, na což zareagoval šestačtyřicetiletý Českolipan, jenž šel okolo. Ten přiběhl a z ženy odstrčil násilníka, který utekl. Zachránce pak mobilním telefonem přivolal městské strážníky a na místo vyrazila i policejní hlídka.

Policisté okamžitě zahájili rozsáhlé pátrání a doslova pročesávali metr po metru sídliště Špičák a blízké okolí. Zkontrolovali každého muže, který se pohyboval venku. V jejich síti ve finále uvízl devětatřicetiletý muž. Toho na základě nashromážděných důkazů nad ránem převezli do policejní cely. „Policisté muže obvinili ze spáchání pokusu přečinu znásilnění, za což mu hrozí až pět let,“ doplnila Baláková s tím, že soudce Okresního soudu v České Lípě již muže poslal do vazby.

Díky obětavosti a pomoci zachránce si mladá žena z nepříjemného přepadení odnesla kromě psychického traumatu naštěstí jen několik modřin. Taková pomoc ale někdy není.

Lhostejnost: odkázali jí na budku

„Loni v září znásilnil sedmadvacetiletý muž padesátiletou ženu a způsobil jí několik bolestivých zranění po těle včetně zlomenin. Když se jí podařilo z rukou surovce za využití lsti uniknout, běžela k nedaleké zastávce tramvaje, kde v tu chvíli stáli tři lidé a žádala je o pomoc. Ti ji ale nijak nepomohli a odkázali ji na telefonní budku, ze které si prý může policii zavolat sama,“ uvedla otřesný příklad bezohlednosti a lhostejnosti Baláková.

„Žena, jejíž zranění lékaři později označili za středně těžká, si z posledních sil skutečně musela pomoc zavolat sama,“ dodala Ivana Baláková.