Oba muže odsoudil Vrchní soud loni k deseti letům, ale kvůli stížnosti bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kolářové byli propuštění v červnu na svobodu. Ovšem její nástupce Jiří Pospíšil rozhodnutí zrušil. Muži se skrývají a doposud nenastoupili do věznice.

„Krajský soud v Hradci Králové vydal příkaz k jejich dodání do výkonu trestu odnětí svobody pro závažnou majetkovou trestnou činnost,“ potvrdila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Krajský hradecký soud poslal loni v březnu Rudolfa Tesárka a Josefa Blažka každého na 12 let a jejich komplice Milana Horycha na 5 let do vězení. Podle obžaloby se muži dopustili krádeže a podílu na krádeži 74 milionů z pancéřované dodávky bezpečnostní agentury v lednu 2008. Blažek s Tesárkem se odvolali a vrchní soud jim snížil trest na deset let.

Milan Horych jako řidič dodávky zastavil vůz plný peněz na cestě z Hradce Králové do Liberce u čerpací stanice v Hořicích a se svým kolegou od nezamčeného vozu odešel. Tesárek s Blažkem pak ukradli peníze uložené v přepravních boxech auta.

Policistům se podařilo najít jen zlomek z ukradené sumy. Obhájkyně Tesárka a Blažka Hana Riedlová navrhovala, aby její klienti byli zproštěni obžaloby, protože důkazy neprokázaly jejich jednoznačnou vinu.


JOSEF BLAŽEK

Jednatřicetiletý Josef Blažek z České Lípy je zhruba 185 až 190 cm vysoké atletické postavy. Má hnědé oči a vlasy, které obvykle nosí krátce zastřižené a česané dozadu.

RUDOLF TESÁREK

Čtyřiatřicetiletý Rudolf Tesárek z Mimoně je 192 až 195 cm vysoké robustní atletické postavy. Má modré oči a hnědé vlasy, které nosí rovněž krátce zastřižené. Občas ale může nosit dioptrické brýle.

„Veškeré informace o tom, kde se pohybují pravomocně odsouzení muži, může veřejnost sdělit na jakékoliv služebně Policie nebo mohou použít známou linku 158,“ apeluje Ivana Baláková.