Muži podle ní hrozí až čtyři roky vězení. Podobné obvinění nepoctivé sběrny je zatím v kraji ojedinělé, podle policie se výkup kradeného materiálu obtížně pokazuje.

Nepoctivého živnostníka odhalili podle Balákové kriminalisté. „Na jaře letošního roku například prokazatelně odkoupil od zlodějské dvojice kovový odpad v hodnotě 614.000 korun, o kterém věděl, že je kradený,“ řekla Baláková. Odpad podle ní pocházel z areálu jedné firmy, která jeho původ bezpečně prokázala.

V Libereckém kraji se už letos podařilo dopadnout také zloděje kovů. Jablonecká policie v červenci chytila zloděje telekomunikačních kabelů, který ohrozil bezpečnost vlakového spojení na frekventované trati mezi Desnou a Kořenovem na Jablonecku.

Šestadvacetiletému zloději hrozí za krádež až šest let vězení, za ukradený kabel přitom ve sběrně dostal jen pár stokorun. Zloději kovů způsobují velké škody také Správě železniční dopravní cesty.

Podle mluvčího správy Pavla Hally mizí každoročně nejen měděné kabely a kabely sdělovací a zabezpečovací techniky, ale i kolejnice, šrouby a lana trakčních vedení za několik desítek milionů korun. Vhodná by podle něj byla častější kontrola sběrných surovin, protože velká poptávka a poměrně vysoké výkupní ceny zloděje ke krádežím motivují.