Neobvyklým způsobem se minulý týden proslavili v sousedním Sasku policisté z českolipského územního odboru státní policie. V německém Grosschönau se jim v rámci takzvaných společných přeshraničních hlídek podařilo dopadnout české zloděje, kteří kradli v německém supermarketu.

Pikantní na celé věci je fakt, že o společné hlídce zrovna natáčela německá televize do reportáže o přeshraniční kriminalitě, takže zatýkání zlodějů proběhlo přímo před televizní kamerou.

O kuriózním případu informoval server Idnes.cz. „Ve středu 2. dubna dohlížela na bezpečnost v česko-saském příhraničí společná česko-německá hlídka. Službu dvou policistů z Jablonného v Podještědí a dvou příslušníků policejního revíru Zittau natáčel štáb německé televize, který policisty doprovázel," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Policisté s TV štábem v zádech nejdříve provedli společnou kontrolu veřejného pořádku v Jablonném v Podještědí a potom se přesunuli do saského Grossschönau, kde kontrolovali projíždějící vozidla.

„Zde policejní hlídku jeden místní občan informoval o tom, že si všiml zeleného osobního vozidla, které podezřele odbočilo zhruba dvě stě metrů před jejich stanovištěm. Nejspíš proto, aby se kontrole vyhnulo," dodala mluvčí.

Policisté se proto po autě poohlédli a nedaleko od místa, které svědek označil, objevili zeleného Peugeota 206 s ústeckou značkou. „Od něj odcházeli dva muži a dvě ženy. Hlídka jejich totožnost prověřila a zeptala se jich, jak do Saska přicestovali. Všichni shodně tvrdili, že přišli pěšky. Vzhledem k tomu, že se při kontaktu s policisty chovali velmi nervózně, provedli policisté u obou mužů bezpečnostní prověrku a v kapse jednoho z nich našli klíče od zeleného peugeotu, který stál na parkovišti a ke kterému se nehlásili," popsala Baláková.

Bonbony Mentos

V autě pak policisté našli batoh napěchovaný ovocnými bonbony Mentos. „Když se policisté dotázali na jejich původ, tvrdili, že jim je prodal neznámý muž na ulici. Policisté jim nevěřili a následně provedli prověrku několika nejbližších supermarketů," rozvedla dál policejní mluvčí.

V jednom z nich jim prodavači skutečně oznámili, že v jejich prodejně téhož dne zmizelo přibližně sto balení bonbonů Mentos, a že z krádeže podezřívají dvě ženy, které odpovídaly popisu obou žen z kontrolované čtveřice.

„Při porovnání kódů na zboží se pak potvrdilo, že jde skutečně o mentosky právě z tohoto obchodu. Němečtí policisté obě ženy ve věku 20 a 43 roků ze severočeského Mostu zadrželi a obvinili je z krádeže," doplnila Baláková.