Za zneužití pravomoci úřední osoby potrestal Okresní soud v České Lípě varnsdorfského policistu Mariana Hudce a bývalého elitního detektiva Michala Kondla. Ti byli za neoprávněně získaný výpis telefonních hovorů ženy, na níž si manžel kvůli podezření z nevěry najal soukromou detektivní agenturu, odsouzeni k 14 měsícům se zkušební dvouletou lhůtou.

„Ze strany Michala Kondla přišla poptávka a Marian Hudec ji plně akceptoval,“ řekl po vynesení verdiktu soudce Milan Vencl.
Vinu Marián Hudec po celou dobu odmítá. Stejně jako bývalý detektiv ÚOOZ Michal Kondla. Ten ve své závěrečné řeči označil postup policejní inspekce za „konspirační komedii a lež“. Jeho obhájkyně Michaela Prečová považuje za velice pravděpodobné, že se proti rozsudku odvolají.
To má v úmyslu i státní zástupce Jaroslav Háza: „Nakládání s osobními údaji je společensky velice nebezpečné. S ohledem na to by peněžitý trest, který jsem navrhoval, byl daleko citelnější.“

Výpisy desítek vlivných lidí

Jméno Mariana Hudce je spojené s kauzou výpisů telefonních hovorů více než šesti desítek významných lidí. Mimo jiné si měl nechat údajně posílat výpisy šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, nebo nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause, a to konkrétně kancléře Jiřího Weigla a tajemníka Ladislava Jakla. Jejich čísla měl přidat do žádosti o vydání příkazů a předložit je děčínskému soudu. Zdůvodnil to tím, že čísla nezná, ale mají souvislost s případem.
U soudu v České Lípě stanul za případ, který pomohl sledování výpisů odhalit. Marian Hudec si podle obžaloby měl nechat v listopadu 2010 zaslat několikaměsíční výpisy hovorů ženy, kterou manžel podezříval z nevěry a kvůli tomu si najal detektivní kancelář bývalého policisty.

Soukromý detektiv se obrátil na bývalého elitního detektiva Michala Kondla a ten následně právě na Mariana Hudce. „Všichni jako bývalí policisté znali postup a věděli, jakým způsobem se žádá o výpisy,“ poukázal státní zástupce.
Marian Hudec měl do policejního spisu k jinému případu, který putoval s žádostí o vydání příkazu k děčínskému soudci Jiřímu Uřídilovi, připsat ženino telefonní číslo.

„Stačí, aby policista řekl, že podle informátora by číslo mělo mít souvislost s případem,“ vypověděl v úterý před českolipským soudem Jiří Uřídil.

„Nemohu kvůli ověření volat na jednotlivá čísla, mařil bych práci policistům. Je to o naprosté důvěře,“ doplnil děčínský soudce. Ten doplnil, že ve své praxi několikrát takovým žádostem nevyhověl. Jeho úkolem je zkoumat logické souvislosti a to, aby údaje odpovídaly spisu.

Žena na všechno přišla


Žena ale na vše přišla. Podle Hudcovy obhájkyně Hany Riedlové jí manžel kromě existence výpisu řekl, že za získaný dokument od O2 zaplatil zhruba 30 tisíc korun. „Ona za újmu požadovala po detektivní kanceláři šedesát tisíc korun. Když je nedostala, nahlásila celý případ Inspekci Policie České republiky,“ uvedla Hana Riedlová.
Současně s tím řekla, že Hudec ve svém počítači výpis několikaměsíčních hovorů ženy měl. Na číslo ale prý dostal tip od informátora.
„Do policejních počítačů mají neomezený přístup čtyři správci sítí v severních Čechách,“ doplnila obhájkyně Michaela Prečová za klienta Michala Kondla.

Podle soudce Milana Vencla je ale v časovém sledu událostí vyloučená náhoda, že by Marian Hudec získal ženino telefonní číslo od informátora. „Je naprosto zjevné, že postupoval neoprávněně,“ dodal Milan Vencl.