Českolipští kriminalisté tento týden dopadli teprve osmnáctiletého zloděje, který okradl přímo na ulici o mobilní telefon celkem sedm chlapců ve věku od devíti do šestnácti let. Mladík z České Lípy stál za různé delikty v minulosti již třikrát před soudem pro mladistvé, a proto policisté tentokrát požádali o jeho vzetí do vazby.

Po mladíkovi pátrali policisté od začátku letošního školního roku, kdy došlo v České Lípě k prvním případům pouličních krádeží. „Pachatel za tímto účelem vyjížděl do města na kole a vyhlížel si přitom vhodné oběti," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Mladík kradl na pěší stezce podél řeky Ploučnice, na dětském hřišti na sídlišti Špičák v Žitavské ulici, poblíž vlakové zastávky v ulici Pod Holým vrchem, v ulici Boženy Němcové u městského fotbalového stadionu, před Základní školou Jižní nebo na lávce přes řeku Ploučnici.

Jednu oběť zbil

V šesti ze sedmi případů využíval stejný scénář, který byl jednoduchý a fungoval. Zeptal se jen: „Kolik je hodin?" A když kluci vytáhli mobil, aby zkontrolovali čas, vytrhl jim ho z ruky a ujel s ním na kole. V jednom případě si ale třináctiletému hochovi o vydání mobilního telefonu rovnou řekl, a když mu školák nevyhověl, zbil ho, prohledal mu kapsy a přístroj mu ukradl.

Osmnáctiletého pachatele policisté zadrželi tento týden, obvinili jej z krádeže a loupeže a navrhli podali návrh na uvalení vazby. Především proto, aby v trestné činnosti nepokračoval. „Obviněnému soud před časem za krádeže uložil podmíněný trest odnětí svobody v trvání osmnácti měsíců se zkušební dobou, která končí v roce 2014," dodala policejní mluvčí.

Podobné případy pouličních krádeží, kdy pachatel kradl lidem mobilní telefony poté, co se jich zeptal na přesný čas, nejsou žádnou novinkou. V České Lípě se ve větší míře objevily už asi před dvěma lety. „Proto nabádáme občany, aby byli i nadále opatrní v situaci, kdy je na ulici osloví neznámí lidé se zdánlivě nevinnou otázkou," vyzývá Ivana Baláková.