Máte dobře vyčištěné auto od sněhu a námrazy nebo sledujete dění na silnici jen vyškrábaným kolečkem na předním okně? Nemátesjeté zimní pneumatiky? Právě na to se soustředila minulý týden policie Libereckého kraje, která v rámci této preventivní akce, zaměřené hlavně na úseky vymezené značkou Zimní výbava, rozdala kolem třiceti pokut.

„Do akce byly zapojeny více jak tři desítky policistů z dopravní i pořádkové služby. Během třídenní akce policisté zkontrolovali celkem 235 vozidel," uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

Policejní hlídky kontrolovaly zejména použití zimních pneumatik, dále dodržování toho, zda řidiči neřídí vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza či sníh, které zabraňují ve výhledu řidiče směrem vpřed, vzad nebo do stran.

Jejich pozornost směřovala také na to, zda řidiči neusedají za volant vozidla, na kterém je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu. To platí i pro náklad, který vozidlo veze.

Při akci se policisté zaměřili také prioritně na úseky, které jsou vymezeny dopravními značkami „Zimní výbava".

„Porušení zákona zjistili u 33 řidičů, přičemž třicet přestupků vyřešili na místě uložením blokových pokut v celkové výši sedm tisíc korun, a tři přestupky byly oznámeny příslušným správním úřadům," uvedla Vladimíra Šrýtrová.

Nejčastějším přestupkem byl nevyhovující technický stav vozidel, ten policisté zjistili celkem u 13 vozidel. Bezpečnostní pás nepoužili tři řidiči a v jednom případě nepoužili dětský zádržný systém.

„V jednom případě usedl řidič za volant pod vlivem alkoholu s naměřenou hodnotou téměř 0,5 promile. U dalšího řidiče jsme zjistili, že usedl za volant bez řidičského průkazu, který mu byl již v minulosti zadržen a navíc řídil pod vlivem drog," popsala mluvčí policie.

„Můžeme konstatovat, že dopravně bezpečnostní akce podobného charakteru mají svůj význam a jsou více než potřebné," dodala Vladimíra Štrýchová